PARTNER PORTALU
  • BGK

GZM pracuje nad systemem roweru metropolitalnego

  • PAP/JS    16 lutego 2018 - 21:21
GZM pracuje nad systemem roweru metropolitalnego
Trudno na razie powiedzieć, czy uda się rozpocząć budowanie systemu roweru już w tym roku (fot. pixabay.com)

Prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego prowadzi działająca od stycznia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. System tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub obecnie wdrażają miasta Metropolii.
  • Trudno na razie powiedzieć, czy uda się rozpocząć budowanie systemu roweru już w tym roku.
  • Od piątku natomiast ma ruszać współpraca z gminami i wypracowywanie konkretnych rozwiązań.
  • Przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii akcentują, że wdrożenie systemu IV generacji otwiera go m.in. na małe miejscowości, w których będzie można początkowo umieścić np. po kilka rowerów, a które nie mogłyby sobie pozwolić na budowanie własnych systemów.

O pracach nad rowerem metropolitalnym mówił dziennikarzom - po piątkowej (16 lutego) sesji zgromadzenia Metropolii - członek jej zarządu Krzysztof Zamasz.

"Chcielibyśmy, aby jednym rowerem można było przemieszczać się na terenie całej Metropolii, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym. W tej chwili jest to niemożliwe" - zaznaczył Zamasz.

Zasygnalizował, że sprawa miała być jedną z omawianych na piątkowych, zamkniętych dla dziennikarzy warsztatach dla przedstawicieli gmin członkowskich. Zarząd GZM chciałby następnie uzyskać opinie poszczególnych miast zainteresowanych wejściem do systemu.

"Po tych deklaracjach przystąpimy do działań. Pierwsze działanie to powołanie zespołu przedstawicieli miast. Na pewno w tym zespole będą potem uczestniczyły osoby związane ze środowiskami rowerowymi, które już się do nas zgłosiły i wyraziły chęć współpracy. Jesteśmy również w kontakcie z urzędem marszałkowskim" - wskazał członek zarządu GZM.

Efektem ma być wypracowanie modelu biznesowego i technicznego przyszłego systemu. GZM będzie przy tym dążyła do wprowadzenia tzw. IV generacji systemu roweru miejskiego, który dzięki rozwiązaniom opartym o geolokalizację umożliwia pozostawianie wypożyczonych rowerów lub wypożyczanie ich poza stacjami dokującymi.

Czytaj też: Śląska metropolia przygotowuje się do przejęcia funkcji organizatora komunikacji

"To także optymalne rozwiązanie pod względem kosztowym. Chcielibyśmy rozeznać ten rynek, również przy udziale potencjalnych graczy - firm, które będą startowały w naszym postępowaniu. Planujemy, że przeprowadzimy najpierw dialog techniczny, żeby uzgodnić wszystkie te kwestie techniczne i formalne, a potem ruszyć" - zapowiedział Zamasz.

Jak zaznaczył, trudno na razie powiedzieć, czy uda się rozpocząć budowanie systemu roweru już w tym roku. Od piątku natomiast ma ruszać współpraca z gminami i wypracowywanie konkretnych rozwiązań.

Przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii akcentują, że wdrożenie systemu IV generacji otwiera go m.in. na małe miejscowości, w których będzie można początkowo umieścić np. po kilka rowerów, a które nie mogłyby sobie pozwolić na budowanie własnych systemów.

"Chcielibyśmy również te istniejące systemy rowerowe w miarę możliwości technicznych włączyć do systemu roweru metropolitalnego, aby stworzyć cały wspólny system" - zaznaczył Zamasz. Podkreślił przy tym, że systemy czwartej generacji i dotychczasowe, trzeciej (oparte o stacje dokujące) mogą z technicznego punktu widzenia funkcjonować równolegle.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.