PARTNER PORTALU
 • BGK

Hajnówka zbuduje mieszkania w programie Mieszkanie plus

 • PAP/PSZ    23 listopada 2017 - 17:09
Hajnówka zbuduje mieszkania w programie Mieszkanie plus
Teren jest już uzbrojony w potrzebną infrastrukturę komunalną. (fot. Shutterstock)

30 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie plus ma powstać w Hajnówce. W czwartek 23 listopada w Białymstoku podpisano list intencyjny w tej sprawie.
• List określa harmonogram działań, których efektem ma być powołanie spółki celowej z miastem Hajnówka do budowy tych mieszkań.

• Hajnówka jest drugim po Łomży miastem w Podlaskiem, które ma podpisany list ws. Mieszkania plus w formule Krajowego Zasobu Mieszkaniowego.

• Miasto chce przekazać pod budowę mieszkań w programie Mieszkanie plus około 30-arową działkę.

Podpisali go, w obecności wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, wiceminister infrastruktury i budownictwa, pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Żuchowski, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak oraz pełnomocnik ds. organizacji KZN Tomasz Tomala.

Goście mówili wcześniej podlaskim samorządem i przedsiębiorcom z branży budowlanej o zasadach programu Mieszkanie plus w ramach cyklu organizowanych w poszczególnych regionach spotkań na ten temat.

List określa harmonogram działań, których efektem ma być powołanie spółki celowej z miastem Hajnówka do budowy tych mieszkań - wyjaśnił wiceminister Żuchowski. W określonym czasie (maksymalnie 180 dni) mają być przeanalizowane wszystkie wymogi, by do inwestycji doszło. W ramach podpisanego listu będą również określane wszystkie szczegóły, m.in finansowanie inwestycji, kryteria naboru chętnych na te mieszkania. Mieszkania będą budować wyłonieni w przetargu przedsiębiorcy.

Żuchowski poinformował, że Hajnówka jest drugim po Łomży miastem w Podlaskiem, które ma podpisany list ws. Mieszkania plus w formule Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, czyli poza pilotażem, który realizuje BGK Nieruchomości. W Łomży będzie budowanych 115 mieszkań w dwóch blokach, na parterze powstanie przedszkole.

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak powiedział dziennikarzom, że miasto chce przekazać pod budowę mieszkań w programie Mieszkanie plus około 30-arową działkę w dogodnej lokalizacji przy hajnowskim szpitalu. Dodał, że teren należy do gminy, ma stosowny plan zagospodarowania przestrzennego, jest dobrze skomunikowany, uzbrojony w potrzebną infrastrukturę komunalną.

"Trudno dzisiaj jeszcze powiedzieć, kiedy realnie budowa może ruszyć. Ale jesteśmy przekonani, że jest to szansa, z której trzeba skorzystać" - mówi Sirak. Burmistrz liczy, że budowa ruszy w 2018 r.

Jerzy Sirak dodał, że w Hajnówce jest "duża grupa" osób, które nie spełniają kryteriów, by dostać mieszkania komunalne, ale jednocześnie nie stać ich na własne M czy budowę domu. Dodał, że nie ma jeszcze szczegółowych szacunków, ile osób byłoby zainteresowanych mieszkaniem w ramach programu Mieszkanie Plus, ale wierzy, że "bez problemu" znajdą się najemcy zainteresowani nimi.

Wiceminister Tomasz Żuchowski poinformował, że tylko w ostatnim miesiącu podpisano listy intencyjne z samorządami ws. budowy prawie dwóch tysięcy mieszkań w takiej formule. W piątek 24 listopada kolejne takie listy będą podpisywane podczas następnego spotkania informacyjnego w Szczecinie.

"Wyjaśniamy również, że Mieszkanie plus to nie jest mieszkanie za darmo, to nie jest mieszkanie substandardowe (...), ani mieszkanie, które w jakikolwiek sposób będzie odbiegało od dzisiejszego standardu, a wręcz przeciwnie" - mówił Żuchowski.

Podkreślał, że mają to być mieszkania z całą potrzebną i wymaganą infrastrukturą, parkingami, przedszkolami, żłobkami, szkołami w sąsiedztwie, dobrą komunikacją. Dodał, że trwają rozmowy z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską o tym, by łączyć w takich miejscach inwestycje, które mogą być finansowane z programu Maluch plus dla najmłodszych.

Żuchowski mówił także, że mają to być mieszkania "zasiedlane wespół z tymi, którzy dzisiaj kupują mieszkania za gotówkę lub w kredycie hipotecznym". "Nie chcemy dzielić ludzi na lepszych, gorszych" - mówił.

Podsumowując dotychczasowych kilkanaście spotkań w regionach Żuchowski ocenił, że wśród samorządów jest jeszcze - jak to określił - "spory deficyt wiedzy" o tym, na czym polega program Mieszkanie plus, ale efektem spotkań są odpowiedzi na szczegółowe pytania i podpisywane kolejne listy z gminami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • handlangier, 2017-12-19 15:47:28

  Murarz bez kielni w wełnianych rękawicach i brak strzemion