PARTNER PORTALU
  • BGK

Hałda na Maślicach zrekultywowana

  • Patrycja Batóg    14 grudnia 2010 - 15:08

Dobiegł końca pierwszy etap rekultywacji wrocławskiego składowiska odpadów stałych na Maślicach - góry śmieci wysokości 49 metrów usypanej przez dziesięciolecia bezpośrednio nad brzegiem Odry.
Kosztem 24 milionów euro (w 66% pochodzących z Funduszu Spójności UE) wykonano izolację zapobiegającą przenikaniu zanieczyszczeń do wód gruntowych i do rzeki. Wywiercono 30 studni odgazowujących. Całe Wzgórze Mikołajskie, czyli hałda gruzu po południowej stronie ulicy Legnickiej pomiędzy nasypami kolejowymi, zostało przewiezione na Maślice. Gruz to odpowiedni i tani materiał okrywowy dla byłego wysypiska, zaś Miasto odzyskało cenny teren w centrum, który korzystnie sprzedało. Gruz uzupełniono innymi rodzajami gruntu i tworzywami syntetyczno-mineralnymi.

Nieco dalej w dół Odry na terenie centralnej oczyszczalni na Janówku została uruchomiona kompostownia odpadów zielonych, która będzie w stanie przyjąć rocznie 6 tysięcy ton liści, skoszonej trawy itp. Uzyskany z tego kompost będzie przeznaczony na rekultywację terenów gminnych.

Czytaj też:

Gminy nie przejmą śmieci od 1 stycznia

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.