PARTNER PORTALU
  • BGK

Hiszpanie nie odwołali się ws. przetargu na wagony dla metra

  • PAP    17 grudnia 2010 - 11:42
Hiszpanie nie odwołali się ws. przetargu na wagony dla metra

Hiszpański CAF nie odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej ws. przetargu na 35 nowych pociągów dla warszawskiego metra. KIO zajmie się tylko, złożonym w czwartek, wnioskiem konsorcjum czeskiej Skody i rosyjskiego Wagonmaszu.
Dariusz Gomółka z CAF nie chciał ujawnić powodów, dla których ta firma nie odwołała się od decyzji komisji przetargowej Metra Warszawskiego. Ta - po nakazanej przez KIO powtórnej ocenie ofert - na początku grudnia ponownie zdecydowała, że najkorzystniejszą złożyło konsorcjum Siemensa i Newagu. Gomółka zaznaczył, że istnieją inne niż odwołanie do KIO możliwości prawne - decyzję w tej sprawie będą podejmować prawnicy firmy.

Jeśli KIO nie stwierdzi braków formalnych w odwołaniu złożonym przez Skodę i Wagonmasz, powinna rozpatrzyć je w ciągu 15 dni. Gdyby Izba nie podzieliła argumentów zawartych w odwołaniu, konsorcjum będzie mogło w ciągu 7 dni od doręczenia mu orzeczenia skierować sprawę do sądu, który - zgodnie z Prawem zamówień publicznych - będzie musiał rozpoznać ją niezwłocznie - nie później niż w terminie miesiąca od dnia wpływu skargi do sądu.

Rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko powiedzia, że kolejne odwołanie złożone do KIO nie opóźni podpisania umowy na dostawę wagonów - od początku było ono planowane na pierwszy kwartał przyszłego roku. Przed podpisaniem umowy Urząd Zamówień Publicznych będzie musiał jeszcze przeprowadzić kontrolę zamówienia (tzw. kontrola uprzednia) - dzieje się tak, gdy jest ono współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, a jego wartość jest wyższa niż 10 mln euro.

Po raz pierwszy o zwycięstwie Siemensa i Newagu w wartym ok. 1 mld zł przetargu Metro Warszawskie poinformowało w październiku. Do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) odwołali się wówczas dwaj pozostali oferenci - CAF oraz konsorcjum Skody i Wagonmaszu. Odwołania KIO uznała w połowie listopada i nakazała Metru Warszawskiemu ponowną ocenę ofert. Jednocześnie KIO uznała, że metro prawidłowo odrzuciło ofertę CAF i wykluczyło tę firmę z postępowania przetargowego. Powodem było m.in. niewniesienie przez tę spółkę wadium i nieuprawnione dokonanie zmian w treści oferty.

Zgodnie z orzeczeniem KIO Metro Warszawskie powinno powtórnie zbadać wszystkie złożone oferty i ponownie wykluczyć CAF z przetargu, bo do tej czynności Izba nie zgłosiła zastrzeżeń. Oferta CAF nie była jednak rozpatrywana kolejny raz i właśnie z tego powodu CAF nie wykluczał złożenia odwołania do KIO.

Czytaj też:

Kolejne odwołanie w sprawie przetargu na wagony warszawskiego metra

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.