PARTNER PORTALU
  • BGK

Hybrydowe Volvo na ulicach Tarnowskich Gór

  • WNP.pl    25 sierpnia 2014 - 17:50
Hybrydowe Volvo na ulicach Tarnowskich Gór

Cztery pojazdy hybrydowe - jeden Volvo 7900 Euro 6 i trzy Volvo 7700 Euro 5 - w barwach kojarzących się z przyrodą i czystym, ekologicznym środowiskiem, zasilą flotę PKM Świerklaniec i będą jeździły w Tarnowskich Górach.
Tarnowskie Góry to miasto pierwszej industrializacji. Już w XVI wieku wydobywano tu na przemysłową skalę ołów i srebro. Zakończenie eksploatacji górniczej na początku XX w. pozostawiło miasto z dobrze rozbudowaną infrastrukturą.

Dziś Tarnowskie Góry zwane są stolicą Białego Śląska - mają jeden z najpiękniejszych Rynków na Górnym Śląsku, są chętnie wybierane na miejsce zamieszkania. Komunikacja publiczna jest obszarem wspieranym przez gminę. Dotychczas wymieniono całą flotę autobusową, oddano także do użytku nowy dworzec. Autobusy hybrydowe w Tarnowskich Górach otwierają nowy rozdział w dziejach komunikacji masowej.

Czytaj też: Tarnowskie Góry z nagrodą Google eMiasto

Usługi przewozów pasażerskich w Tarnowskich Górach są realizowane przez przedsiębiorstwo przewozowe PKM Świerklaniec na zlecenie organizatora komunikacji - Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej. Oprócz nowo zakupionych czterech autobusów hybrydowych Volvo, przewoźnik ma już w swojej flocie 10 autobusów Volvo 7700 w wersji diesel EEV Euro 5+.

Seryjna produkcja autobusów hybrydowych Volvo rozpoczęła się w 2010 r. we Wrocławiu. Od tamtej pory firma sprzedała już ponad 1 350 hybryd operatorom transportu publicznego w ponad 20 krajach, m.in. w Szwecji, Norwegii, Danii, Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Holandii, Hiszpanii i Wlk.Brytanii.

Czytaj też: Jeszcze w tym tygodniu nowe autobusy dla Wrocławia 

Od 2011 r. prowadzone są prezentacje i jazdy testowe autobusu hybrydowego Volvo w wielu miastach Polski. Hybryda Volvo była już testowana m.in. przez Lublin, Tarnobrzeg, Siedlce, Gliwice, Warszawę, Olsztyn, Gdynię, Szczecin, Łomżę, Kraków, Elbląg czy Trójmiasto. Obecnie Volvo 7900 Hybrid przechodzi testy na północy kraju - w Ełku, Grudziądzu i Włocławku. Natomiast od stycznia 2014 roku autobus hybrydowy Volvo jeździ na regularnej linii komunikacji miejskiej obsługiwanej przez MPK Wrocław.

- Przekazane pojazdy Volvo 7900H i Volvo 7700H to pierwsze autobusy hybrydowe Volvo zakupione na polskim rynku, mówi Małgorzata Durda, Dyrektor ds. sprzedaży autobusów, Volvo Polska.

Technologia hybrydowa Volvo w komunikacji miejskiej wnosi ogromny wkład w ochronę środowiska. Napęd hybrydowy dobrze spisuje się w pojazdach zmuszonych do nieustannego zatrzymywania się i ruszania, dlatego stanowi odpowiednie rozwiązanie dla autobusów miejskich, poruszających się w intensywnym ruchu drogowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.