PARTNER PORTALU
  • BGK

Hybrydy wjadą do stolicy

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    7 października 2010 - 06:16
Hybrydy wjadą do stolicy

Przetarg na 168 pojazdów szykują Miejskie Zakłady Autobusowe w warszawie. Cztery pojazdy mają mieć na próbę napęd hybrydowy.
Dostawy musiałyby się zakończyć w 2011 r. Zamówienie będzie podzielone na cztery części. Większość ma stanowić klasyczny tabor: 106 pojazdów to standardowe przegubowce o długości 18 m. MZA zamówią też po 28 niskopodłogowców o długości 10 i 12 m. Do tego dojdą dwa tzw. metrobusy, czyli testowane w stolicy gigantyczne autobusy o długości tramwajów – podaje „Życie Warszawy”.

Szykuje się też całkowita nowość. MZA planują kupić na próbę cztery ekologiczne autobusy hybrydowe zasilane dwoma silnikami: spalinowym i elektrycznym. Dzięki temu ratusz chce spróbować stworzyć na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie strefę „zero spalin“. Po dojechaniu do tego obszaru w trybie spalinowo-elektrycznym autobus – na podstawie danych z GPS – ma się automatycznie przestawiać na tryb jazdy wyłącznie elektrycznej, którą umożliwią umieszczone na dachu baterie.

Producenci ustawiają się już w kolejce do MZA. Polski Solaris testuje hybrydy m.in. w Poznaniu i Sośnicy. Na targach w Kielcach koncern pierwszy raz pokazał model przegubowca Urbino Hybrid drugiej generacji – z tzw. szeregowym systemem napędowym. Kierowca w zajezdni podłącza taki autobus do gniazda elektrycznego.

Nie próżnuje też niemiecki Mercedesze swoim autobusem Citaro Hybrid. Testuje po dwa takie pojazdy hybrydowe w Hamburgu, Stuttgarcie i Rotterdamie

Hybrydy mają jeden mankament: są o 50 – 70 proc. droższe od diesli. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecała, że do mistrzostw Europy w 2012 r. z ulic znikną wszystkie ikarusy. Na razie jeździ ich jeszcze prawie 300. Łącznie stolica ma 1,5 tys. autobusów – pisze „Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-10-07 20:20:02

    Dlaczego nie autobusy czysto elektryczne ? Doladowuje sie je na petli w krotszym czasie, niz trwa zatankowanie paliwa plynnego. No i nie sa 50-70% drozsze, to kolejny skok na kase - sa drozsze tylko o 25-30%, co sie zwraca na tanszej energii po ok. roku. Mysle jednak, za takie rozwiazania sa dla p...olitykow (miejskich) za tanie ...  rozwiń