PARTNER PORTALU
  • BGK

Hydroelektrownia Koronowo ma pół wieku

  • PAP    1 kwietnia 2011 - 13:05
Hydroelektrownia Koronowo ma pół wieku

50-lecie pracy świętuje elektrownia wodna Koronowo. Obiekt wciąż jest jedną z dziesięciu najwydajniejszych tego typu siłowni w kraju.
„Elektrownia w Koronowie jest obecnie największą elektrownią wodną w Grupie Enea, a dzięki jej powstaniu okoliczni mieszkańcy oraz bydgoszczanie zyskali malownicze miejsce spotkań i rekreacji – Zalew Koronowski.

Dziś obiekt jest stale modernizowany i unowocześniany” – powiedział Janusz Herder, prezes spółki Elektrownie Wodne, eksploatującej koronowski obiekt.

Jak podkreślił prezes Herder, przeprowadzany obecnie remont kapitalny drugiego hydrozespołu elektrowni zapewni jej sprawne działanie przez kolejne pół wieku.

„Korzystając z zasobów przyrody i potęgi wody, naturalnie dbamy o nasze otoczenie. Wszelkie działania modernizacyjne przeprowadzane są z poszanowaniem środowiska naturalnego” – dodał prezes.

W latach pięćdziesiątych Elektrownia Koronowo była jednym z największych obiektów polskiej energetyki wodnej budowanym całkowicie od fundamentów. Myśl wykorzystania energii wodnej rzeki Brdy i związana z nią konfiguracja terenów okolicy Koronowa powstała w roku 1929.

Pierwszymi projektantami stopnia wodnego byli prof. Karol Pomianowski i inż. Alfons Hoffmann, a wykonanie dokumentacji technicznej i roboczej zlecono Warszawskiemu Biuru Projektów Energetycznych „Energoprojekt”.

Głównym projektantem został Józef Dębowski. Elektrowni nadano nazwę Koronowo, ale jej zapora ulokowana jest w miejscowości Pieczyska, a sama siłownia we wsi Samociążek.

Oryginalnym pomysłem prof. Pomianowskiego było wykorzystanie, jako kanału doprowadzającego wodę do siłowni, ciagu małych jezior polodowcowych, leżących równolegle do koryta Brdy. Po połączeniu ich przekopami uzyskano kanał długości około 10 km, dający spad wody z wysokości 25 m, większy niż możliwy do uzyskania na samej zaporze (18 m).

Zminimalizowano także koszty budowy – do wykopania pozostało zaledwie 1350 m sztucznego kanału. Budowa stopnia wodnego Koronowo rozpoczęła się w 1956 roku i trwała pięć lat.

Zapowiadano wówczas, że będzie elementem systemu sześciu hydroelektrowni na Brdzie, ale jedynym nowszym obiektem tego typu stała się uruchomiona w 1962 r. niewielka elektrownia Tryszczyn, ulokowana kilka kilometrów poniżej Koronowa.

W budynku Elektrowni Koronowo zabudowane są dwa pionowe hydrozespoły z turbinami Kaplana, o mocy 13,75 MW każdy. Jest to elektrownia szczytowa przepływowa, czyli produkująca energię elektryczną i interweniująca w sytuacjach niedoboru mocy w systemie elektroenergetycznym.

Obecnie Koronowo mieści się w pierwszej dziesiątce elektrowni wodnych w Polsce, pod względem dysponowanej mocy. Powstały przed zaporą Zalew Koronowski, o powierzchni około 1600 ha, jest jednym z najpopularniejszych miejsc świątecznego i letniego wypoczynku bydgoszczan.

Tu kończy obecnie swój szlak większość spływów kajakowych Brdą, rzeką nizinną, ale mającą miejscami górski charakter i z tego powodu bardzo popularną wśród zwolenników turystyki wodnej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • hector41@wp.pl, 2013-11-06 18:22:46

    Jest to wspaniały obiekt, który już tyle lat służy społeczeństwu nie tylko Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest to miejsce spotkań i rekreacji wiele tysięcy ludzi z całej Polski oraz z zagranicy. Takich obiektów w Polsce powinno być dużo więcej, co pozwoliłoby również podwyższyć standardy ekologi ...naszego kraju, budując elektrownie wodne w miejsce dotychczasowych spalinowych. Ponadto same zbiorniki zapewniłyby większe bezpieczeństwo w czasie powodzi.  rozwiń