Idzie fala podwyżek czynszów

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita
  • 01-02-2012
  • drukuj
Gminy podnoszą opłaty za mieszkania komunalne, bo brakuje im pieniędzy na utrzymanie budynków.
Idzie fala podwyżek czynszów

Niemal wszystkie samorządy podwyższające czynsze uzasadniają to jednakowo – wpływy z opłat od lokatorów powinny wystarczyć na utrzymanie budynków i bieżące remonty, tymczasem nie pokrywają nawet podstawowych wydatków – donosi „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Lawina podwyżek zalewa kraj

Gdańscy (zabierz głos/oceń prezydenta) urzędnicy, gdzie od września ubiegłego roku czynsz wynosi 10,20 zł za mkw., wyliczyli, że utrzymanie metra kosztuje 15 zł, we Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta) to 9 zł przy czynszach na poziomie 5,33 zł.

„Czynsze są symboliczne, zatem nie można się dziwić, że gminne budynki są w opłakanym stanie” – mówi Arkadiusz Banaszek, wiceprezydent Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) odpowiedzialny m.in. za budownictwo komunalne. Sytuację pogarszają rosnące długi niepłacących najemców.

Niektóre gminy, aby odzyskać chociaż część tych pieniędzy, próbują sprzedawać należności firmom windykacyjnym. Inne oferują zalegającym z opłatami mieszkańcom odrobienie długów podczas prac porządkowych. To jednak nie rozwiązuje problemu.

Andrzej Rozenkowski, prezes Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości w Łodzi, uważa, że podwyżki niewiele zmienią, bo najemcy, którzy nie płacą, czują się bezkarni. „Stawka 8,50 za metr jest optymalna, bo tyle najemcy są w stanie zapłacić. Ale trzeba tego pilnować i konsekwentnie te opłaty ściągać” – mówi Rozenkowski.

Jego zdaniem gminny zarząd nieruchomościami jest skandaliczny, a podwyżka czynszu najbardziej dotyka tych, którzy płacą uczciwie.

Podwyżki czynszu w mieszkaniach komunalnych mogą też zmusić osoby posiadające duże lokale do zamiany na mniejsze i tańsze. W Łodzi ma w tym pośredniczyć miasto. Wiceprezydent Łodzi Arkadiusz Banaszek zapewnia także, że gorzej sytuowani nie zostaną bez pomocy. Gmina ma przyznawać ulgi dla najgorzej sytuowanych i jednocześnie zapowiada kolejną 20-proc. podwyżkę – pisze „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

czy ktoś może zainteresować sie odprawami jakimi obdarza się osoby idące na emeryturę, jeszcze nie tak dawno było to 14 pensji, z czego wypłacane sa te odprawy jak nie z czynszów. I tak to po przejedzeniu wszystkich pieniędzy w (...) dostaje lokator. To skandal . / sprawa dotyczy Warszawy, dozorca p...rzechodzący na emeryturę otrzymywał ok. 30 000 netto / rozwiń

etna, 2012-02-12 18:02:47 odpowiedz

gdyby pozwalniali 30 % urzędników to by robota sprawniej przebiegała, i jeszcze byłoby na remonty i na to, na co teraz nie ma.

obserwatorka, 2012-02-01 19:00:43 odpowiedz

Na szczęście są bardziej ludzkie miasta, gdzie podwyżek póki co nie wprowadza się

rudzianka, 2012-02-01 09:36:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE