PARTNER PORTALU
 • BGK

Idzie fala podwyżek czynszów

 • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    1 lutego 2012 - 07:27
Idzie fala podwyżek czynszów

Gminy podnoszą opłaty za mieszkania komunalne, bo brakuje im pieniędzy na utrzymanie budynków.
Niemal wszystkie samorządy podwyższające czynsze uzasadniają to jednakowo – wpływy z opłat od lokatorów powinny wystarczyć na utrzymanie budynków i bieżące remonty, tymczasem nie pokrywają nawet podstawowych wydatków – donosi „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Lawina podwyżek zalewa kraj

Gdańscy (zabierz głos/oceń prezydenta) urzędnicy, gdzie od września ubiegłego roku czynsz wynosi 10,20 zł za mkw., wyliczyli, że utrzymanie metra kosztuje 15 zł, we Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta) to 9 zł przy czynszach na poziomie 5,33 zł.

„Czynsze są symboliczne, zatem nie można się dziwić, że gminne budynki są w opłakanym stanie” – mówi Arkadiusz Banaszek, wiceprezydent Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) odpowiedzialny m.in. za budownictwo komunalne. Sytuację pogarszają rosnące długi niepłacących najemców.

Niektóre gminy, aby odzyskać chociaż część tych pieniędzy, próbują sprzedawać należności firmom windykacyjnym. Inne oferują zalegającym z opłatami mieszkańcom odrobienie długów podczas prac porządkowych. To jednak nie rozwiązuje problemu.

Andrzej Rozenkowski, prezes Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości w Łodzi, uważa, że podwyżki niewiele zmienią, bo najemcy, którzy nie płacą, czują się bezkarni. „Stawka 8,50 za metr jest optymalna, bo tyle najemcy są w stanie zapłacić. Ale trzeba tego pilnować i konsekwentnie te opłaty ściągać” – mówi Rozenkowski.

Jego zdaniem gminny zarząd nieruchomościami jest skandaliczny, a podwyżka czynszu najbardziej dotyka tych, którzy płacą uczciwie.

Podwyżki czynszu w mieszkaniach komunalnych mogą też zmusić osoby posiadające duże lokale do zamiany na mniejsze i tańsze. W Łodzi ma w tym pośredniczyć miasto. Wiceprezydent Łodzi Arkadiusz Banaszek zapewnia także, że gorzej sytuowani nie zostaną bez pomocy. Gmina ma przyznawać ulgi dla najgorzej sytuowanych i jednocześnie zapowiada kolejną 20-proc. podwyżkę – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • etna, 2012-02-12 18:02:47

  czy ktoś może zainteresować sie odprawami jakimi obdarza się osoby idące na emeryturę, jeszcze nie tak dawno było to 14 pensji, z czego wypłacane sa te odprawy jak nie z czynszów. I tak to po przejedzeniu wszystkich pieniędzy w (...) dostaje lokator. To skandal . / sprawa dotyczy Warszawy, dozorca p...rzechodzący na emeryturę otrzymywał ok. 30 000 netto /  rozwiń
 • obserwatorka, 2012-02-01 19:00:43

  gdyby pozwalniali 30 % urzędników to by robota sprawniej przebiegała, i jeszcze byłoby na remonty i na to, na co teraz nie ma.
 • rudzianka, 2012-02-01 09:36:14

  Na szczęście są bardziej ludzkie miasta, gdzie podwyżek póki co nie wprowadza się