PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile kosztowała energia elektryczna i ciepło w 2010 r.?

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    1 kwietnia 2011 - 08:45
Ile kosztowała energia elektryczna i ciepło w 2010 r.?

Urząd Regulacji Energetyki opublikował informacje podające średnie ceny energii elektrycznej i ciepła w roku 2010.
Z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wynika, że w 2010 r. średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wyniosła 195,32 zł za MWh.

Przy obliczaniu średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w 2010 r. uwzględniono sprzedaż energii elektrycznej (wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii) realizowaną przez wytwórców do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych oraz na giełdę energii.

Sprzedaż energii elektrycznej na rynek bilansujący nie została uwzględniona względu na techniczny charakter tego segmentu rynku.

Średnie ceny sprzedaży ciepła wytworzonego w jednostkach wytwórczych niebędących jednostkami kogeneracji za 2010 rok, zdaniem URE wyglądały następująco:
a) opalanych paliwami węglowymi wyniosła 34,52 zł/GJ,
b) opalanych paliwami gazowymi wyniosła 60,46 zł/GJ,
c) opalanych olejem opałowym wyniosła 70,42 zł/GJ,
d) stanowiących odnawialne źródła energii wyniosła 38,58 zł/GJ.

Średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji za rok 2010, zdaniem URE, przedstawiały się tak:
a) opalanej paliwami gazowymi lub o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej źródła poniżej 1 MW wyniosła 187,74 zł/MWh,
b) opalanej metanem uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego lub gazem uzyskiwanym z przetwarzania biomasy wyniosła 243,59 zł/MWh,
c) innej niż wymieniona w punkcie a) i b) wyniosła 190,47 zł/MWh.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: