PARTNER PORTALU
 • BGK

Ile kosztuje parkowanie w miastach?

 • Piotr Toborek    14 maja 2018 - 06:00
Ile kosztuje parkowanie w miastach?
Lada chwila powinna zostać uchwalona ustawa, która pozwoli na wzrost opłat za parkowanie do nawet ok. 9 złotych za godzinę (fot. Pixabay)

Opłaty za parkowanie w największych polskich miastach są zbliżone, bo od kilkunastu lat ich wzrost ogranicza ustawa i w większości jednostek obowiązują maksymalne stawki. Wbrew pozorom różnice są jednak znaczące, bo przykładowo w Krakowie opłata obowiązuje do godz. 20, a w Katowicach do 16.30. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje parkowanie w największych polskich miastach.
 • Lada chwila powinna zostać uchwalona ustawa, która pozwoli na wzrost opłat za parkowanie do nawet ok. 9 złotych za godzinę. 
 • Ma to pozwolić na ograniczenie ruchu w centrach miast.
 • Na razie jednak obowiązują „stare” stawki. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje parkowanie w największych polskich miastach.

Porównać koszty parkowania w miastach nie jest tak łatwo, bo obowiązują różne sposoby i zasady opłat. W Warszawie płaci się np. za pierwsze 10 minut (50 gr), w większości miast trzeba od razu zapłacić za całą godzinę – zwykle 3 złote, czyli maksymalną do tej pory stawkę.

Poza tym w jednych JST obowiązuje jednolita opłata na całym obszarze strefy, w innych mamy strefy i podstrefy. Są także inne różnice między regulaminami stref parkingowych, na które nie zwracamy uwagi na pierwszy rzut oka, a dla klientów – czyli kierowców – mają one podstawowe znaczenie. O czym mowa? A choćby o godzinach, w których pobierane są opłaty.

Bo jeśli w Katowicach opłata obowiązuje do 16.30, w Białymstoku do 18, a w Krakowie trzeba płacić do godz. 20, to mówimy o dużych i odczuwalnych w portfelu różnicach.

Prawdopodobnie jednak znaczące rozbieżności pomiędzy opłatami w poszczególnych JST zaistnieją po wejściu w życie projektu ustawy, która umożliwi największym miastom (powyżej 100 tys. mieszkańców) ustalać wysokość opłaty za parkowanie w granicach trzykrotności obecnego limitu, czyli do 9 zł za godzinę.

Prawdopodobnie ustawa umożliwi także pobieranie opłat za parkowanie w dni wolne od pracy.

W tej chwili bowiem, po serii wyroków sądów administracyjnych, żadne z dużych miast nie pobiera już opłat za parkowanie w soboty – jako ostatni wycofał się z tego w lutym ub.r. Poznań. Większość samorządowców uważa, że takie prawo powinno im przysługiwać.

– Byłby to ratunek dla miast turystycznych, pielgrzymkowych czy też uzdrowisk, które najmocniej zatłoczone są zwłaszcza w te dni – oceniał Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich.

Warto dodać, że z opublikowanego w ubiegłym roku raportu TomTom Traffic Index wynika, iż w pierwszej setce najbardziej zakorkowanych miast świata znalazło się siedem miast z Polski. Najwyżej, bo na piątym miejscu, uplasowała się Łódź. Kolejne miejsca zajęły Lublin (34), Kraków (48), Warszawa (50), Wrocław (63), Poznań (69) i Bydgoszcz (83).

W myśl tej propozycji mają także wzrosnąć opłaty karne za niezapłacone parkowanie. Obecnie może to być maksymalnie 50 zł i tyle wynosi opłata karna we wszystkich miastach (niektóre JST stosują niższą stawkę – 35 zł – w przypadku natychmiastowego jej uiszczenia). Jeśli zmiany wejdą w życie, to ryzyko, że nie otrzymamy upomnienia za brak opłaty parkingowej, przestanie być opłacalne, bo ma ono wynosić 10 proc. wynagrodzenia minimalnego, a obecnie to już 210 zł.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Ubawiłam się co niemiara , 2018-05-14 20:01:19

  Do Małgosia: Jak na razie mieszkam w post-komunistycznej Warszawie, więc zupełnie nie interesują mnie ceny za parkingi w luksusowym Las Vegas. Dodatkowo podejrzewam , że są one jak najbardziej współmierne do miesięcznych zarobków bawiącej się tam amerykańskiej Elyty finansowej.
 • Nie-Klietka ALDI, 2018-05-14 19:55:34

  Najwyższe ceny za parkowanie samochodu pod swoim sklepem dyktuje nam w Warszawie niemiecka sieć Aldi - za 10 minut parkowania pod sklepem Aldi na ul. Radzymińskiej w Dzielnicy Targówek otrzymałam do uiszczenia opłatę w wysokości 80,- PLN, co pozwoliło mi podjąć decyzję o definitywnym rozstaniu się z... marką wyznającą zasadę "frontem do polskiego Klienta". Od zeszłego tygodnia popieram tylko i wyłącznie nasze rodzime sklepy ze względu na wyjątkowo miłą obsługę oraz fakt, że zarobione przez te sklepy pieniądze, oprócz tego, że zostają w kieszeni moich Rodaków, dodatkowo, zamiast być wywożone w walizach za granicę, są później w obrocie na rynku polskim. Popierajmy naszych rodzimych polskich małych i średnich przedsiębiorów!!!  rozwiń
 • Małgosia, 2018-05-14 06:24:16

  Całodzienny parking w centrum Las Vegas kosztuje ok $13-15. Nasze ceny są podobne. Komentarz pozostawiam innym.