PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile trzeba, by zwróciła się inwestycja w solary?

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna/wnp.pl    24 marca 2010 - 09:24

Mimo niesprzyjającej aury w Polsce zainteresowanie instalacjami solarnymi rośnie z roku na rok. Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", w 2009 r. kolektory słoneczne zainstalowano w co najmniej 28 tys. polskich domów. Łącznie działają już w ok. 80 tys. budynków.
Według ekspertów cytowanych przez dziennik, w Polsce kolektory nadają się do podgrzewania wody do celów użytkowych. Na ogrzanie domu przez cały rok energią słoneczną nie ma co liczyć. Winne są warunki, czyli słabe nasłonecznienie i zima, kiedy to solary tracą prawie zupełnie swoją sprawność w ujemnych temperaturach.

Jak wylicza "DGP", koszt instalacji wynosi ok. 12 tys. zł. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 mkw. , zapotrzebowaniu na energię w wysokości 16 tys. kWh i powierzchni absorpcyjnej urządzenia 6,7 mkw., roczna oszczędność wynosi 2060 zł, gdy woda podrzewana jest energią elektryczną i 1600 zł, gdy używa się węgla. Według obliczeń cytowanego przez "DGP" eksperta, inwestycja w energię solarną powinna się zwrócić w ciągu 5-7 lat, a w praktyce trwa to 7-10 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.