PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile za śmieci w Krakowie?

  • PAP    13 marca 2013 - 15:43
Ile za śmieci w Krakowie?

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych w Krakowie za odbiór posegregowanych odpadów zapłacą średnio 12 zł od osoby miesięcznie. Dla tych, którzy śmieci nie będą segregować, stawki będą o 50 proc. wyższe.
Radni uchwalili w środę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które będą obowiązywać od 1 lipca.

W zabudowie jednorodzinnej stawka dla gospodarstwa domowego jednoosobowego za odbiór odpadów segregowanych wyniesie miesięcznie 32,50 zł, dla gospodarstwa dwuosobowego 44,50 zł, a dla czteroosobowego 62,50 zł. Opłaty za odbiór śmieci nieposegregowanych wyniosą odpowiednio: 48,50 zł, 65 zł i 92,50 zł.

Czytaj też: Nikłe działania edukacyjne gmin ws. gospodarki odpadami

Mieszkańcy bloków będą płacić nie w zależności od liczby osób zameldowanych, ale od pojemności odbieranych pojemników. Do tej pory płacili od 8 do prawie 27 zł od osoby miesięcznie, teraz będzie to ok. 12 zł. Ostateczna wysokość opłaty będzie jednak zależała od liczby pojemników zamówionych przez administratora budynku.

Nowym systemem gospodarowania odpadami ma zarządzać Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Prezes MPO Henryk Kultys mówił, że po 1 lipca śmieci do zagospodarowania będzie o blisko 20 proc. więcej. Obecnie w Krakowie jest zbieranych ok. 320 tys. ton odpadów rocznie, a będzie według szacunków 380 tys. ton rocznie.

Koszty obsługi systemu zagospodarowania odpadów odbieranych od mieszkańców wyniosą ok. 152 mln zł, a przychody 143 mln zł. "Mamy nadzieję, że po przetargach koszty spadną o te 9 mln zł" - mówił prezes Kultys.

15 marca MPO ma uruchomić specjalną stronę internetową dotyczącą nowego systemu gospodarowania odpadami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pytający, 2013-03-14 22:03:07

    A ja się pytam, kto zagarnia nadwyżkę, skoro dzisiaj przeciętny mieszkaniec płaci 6-7 zł. Można sprawdzić na rozrachunku ze spółdzielni. PYTAM - KTO ZAGARNIA RESZTĘ???