PARTNER PORTALU
  • BGK

Impuls na torach w Olsztynie

  • PAP    4 lutego 2015 - 07:52
Impuls na torach w Olsztynie

fot.przewozyregionalne.pl

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego za blisko 13 mln zł kupił lokalnym Przewozom Regionalnym pociąg Impuls. Na zakup kolejnych nowych pociągów podróżni muszą poczekać.
Pociąg Impuls dla warmińsko-mazurskich Przewozów Regionalnych wyprodukowała fabryka Newag z Nowego Sącza.

- Kupiliśmy go za 12,8 mln zł. Pieniądze "zbieraliśmy" na niego od 2013 roku i pochodziły m.in. z rezerwy budżetowej - powiedział dyrektor departamentu infrastruktury i geodezji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Wiktor Wójcik.

Rzecznik prasowa warmińsko-mazurskich Przewozów Regionalnych Jolanta Pych poinformowała , że Impuls może przewozić 265 pasażerów, pociąg jest wyposażony w klimatyzację, możliwość korzystania z Wi-Fi oraz gniazda do zasilania laptopów i innych sprzętów elektronicznych. W toalecie pojazdu jest przewijak dla dzieci.

- Posiada on również kamerę obserwującą i rejestrującą szlak oraz monitoring wnętrza pojazdu  - poinformowała Pych i dodała, że zagłówki foteli mają wyhaftowany herb województwa warmińsko-mazurskiego.

Pociąg może rozwijać prędkość 160 km na godz., ale ze względu na stan torów z tych możliwości Impuls nie będzie zbyt często korzystał.

Na razie Przewozy Regionalne nie podają, na jakiej trasie będzie jeździł nowy, luksusowy pociąg. "Pojawi się na torach jeszcze w lutym, na razie maszyniści szkolą się w jego obsłudze" - powiedziała Pych.

Ponieważ Impuls jest pociągiem elektrycznym będzie mógł jeździć tylko tam, gdzie jest zelektryfikowana linia, np. do Elbląga, czy Działdowa. Pociągi spalinowe wciąż kursują na trasie od Korsz do Ełku - linia ta ma być zelektryfikowana dopiero w perspektywie kilku lat za unijne pieniądze.

W ostatnich latach samorząd woj. warmińsko-mazurskiego kupił kilka nowych pociągów, m.in. Elfa i szynobusy. Wójcik przyznał, że kolejne zakupy nowego taboru będą możliwe dopiero wtedy, gdy będzie można korzystać z nowych unijnych pieniędzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.