In-house: Nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe kością niezgody samorządów i senatorów

  • Bartosz Dyląg
  • 22-06-2016
  • drukuj
• Samorządowcy apelują do posłów o odrzucenie senackiej poprawki nr 109 do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
• Zapowiadają, że wystąpią w jej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego, a także poinformują Komisję Europejską.
In-house: Nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe kością niezgody samorządów i senatorów
Na terenie Warszawy co najmniej 30 proc. nieruchomości ma mieszany sposób wykorzystania. Fot. pixabay

9 czerwca br. Senat przyjął poprawkę do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie wyłączenia możliwości stosowania zamówień in-house w przypadku odbioru albo odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu nieruchomości niezamieszkałych objętych gminnym systemem gospodarki odpadami komunalnymi (poprawka nr 109). 

O odrzucenie poprawki zwróciły się do posłów korporacje samorządowe. Uzyskały w tej sprawie poparcie Biura Legislacyjnego Sejmu, które zwróciło uwagę na niekonsekwencje w przepisach proponowanych przez senatorów.

- Zwracamy dodatkową uwagę na to, że nie istnieje w całym szeregu dużych obszarów miejskich jasny podział na nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe. Przykładowo władze Warszawy oceniają, że na terenie miasta co najmniej 30 proc. nieruchomości ma mieszany sposób wykorzystania. Częściowo są one zamieszkałe, a częściowo niezamieszkałe – wyjaśnia Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Jak dodaje Porawski, dwie różne odpowiedzialności na takim terenie, są zdaniem samorządowców, nieuzasadnione. Przypomina, że w zakresie zamówień wewnętrznych został wypracowany już kompromis.

Poprawka ma być głosowana w Sejmie w trakcie bieżącego posiedzenia.

- Mamy prośbę do strony rządowej, która wzięła pod uwagę zastrzeżenia wniesione przez Biuro Legislacyjne Sejmu, o rozważenie możliwości wsparcia naszego apelu do posłów, by poprawkę nr 109 odrzucić – mówi Porawski.

W sprawie poprawki Senatu samorządowcy wystąpią do Trybunału Konstytucyjnego, a także poinformują Komisję Europejską o nieuzasadnionym wyjątku.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Julek: siła brudnych pieniędzy jest taka, że wszyscy wychodzimy na idiotów... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-pieniedzy,81668.html

chdikk, 2016-06-29 14:24:14 odpowiedz

Jak jest różnica między odpadami wytworzonym z lokalach zamieszkałych i nie zamieszkałych? Z tych i tych wychodzą te same zmieszane odpady komunalne. Natomiast dużo więcej jest odpadów selektywnie zbieranych (makulatura, tworzywa sztuczne, opakowania szklane) z lokali niezamieszkałych i tu powinno b...yć rozróżnienie.
rozwiń

ZK1, 2016-06-29 13:56:17 odpowiedz

przepisy prawa lokalowego nie sa respektowane wogole! miesza sie wynajem prywatny z komunalizacyjnymi nieruchomosciami, a te z kolei bezprawnie ida na rynek dla nieuprawnionych znajomkow! jak bedzie teraz? czy mieszkaniami dziela urzednicy wedlug jakichs przypisanych regul? tak to w kazdym przypadk...u wyglada! rozwiń

EWA, 2016-06-23 12:50:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE