PARTNER PORTALU
 • BGK

Inne spojrzenie na stawki opłat za śmieci

 • AT    7 stycznia 2013 - 18:31
Inne spojrzenie na stawki opłat za śmieci

Wiele gmin wprowadziło opłatę zależną od wielkości gospodarstwa domowego różnicując wielkość gospodarstw. Na inny pomysł wpadła gmina Gaszowice.
Rady Gminy Gaszowice podjęła uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która różni się od tych podejmowanych przez inne gminy.

Czytaj też: Ponaglą gminy ws. opłat za odpady

- Wiele gmin wprowadziło opłatę zależną od wielkości gospodarstwa domowego różnicując wielkość gospodarstw na: małe, średnie i duże. W naszym przypadku opłata za gospodarowanie odpadami stanowi iloczyn stawki oraz liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Zróżnicowaliśmy jednak wielkość opłaty w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość - tłumaczy -Andrzej Kowalczyk, wójt Gminy Gaszowice.

Jak dodaje rozwiąże to problem większych rodzin, dla których opłata może stanowić większą niż dziś część budżetu domowego.

Czytaj też: Inkasent nie skasuje za śmieci

- Jako gmina wiejska zdajemy sobie sprawę, że pewien rodzaj odpadów, np.żużle piecowe, powstanie niezależnie od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość. Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie zostanie zaakceptowane przez organy nadzoru prawnego, które oceniają nasze uchwały i zyska ono ich poparcie.

Zobacz projekt uchwały tutaj.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem PortaluSamorządowego.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • Tomek, 2013-01-10 15:10:05

  w załaczniku jest zarzadzenie wojta o konsultacjach, a nie uchwała!!! Soją drogą taki pomysł z tą uchwałą nie ma podstawy prawnej, już wiele takich uchwał nadzory wojwodów uchyliło! Taka uchwała nie ma szans na przetrwanie. Na jakiej podstwie prawnej podzielili gospodarstwa?
 • Hyży Ruj, 2013-01-09 13:39:27

  Pewnie, że jedyna sprawiedliwa metoda to ta od wagi. Ja tak wycwaniłem się w upychaniu swoich odpadów gdzie się da i w zamiataniu pod dywan - że mój kubełek miesiącami nic nie waży. Nie będę więc płacił tego anachronicznego zbędnego haraczu Panie Tadeuszu!
 • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-01-09 00:57:18

  Opłatę należy ponosić od kilogramów odebranych odpadów - są na to wagi. Jedynie sprawiedliwa metoda. Na pytania odpowiem odpady@wp.pl