PARTNER PORTALU
  • BGK

Innowacyjna inwestycja w Staszowie

  • ZWI    25 lutego 2013 - 13:39
Innowacyjna inwestycja w Staszowie

Zakład Energetyki Cieplnej w Staszowie podpisał umowę na rozbudowę i modernizację źródeł wytwarzania ciepła, efektem czego będzie nowy produkt w postaci energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji gazowej.
Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm, których liderem jest firma Modern&Kotły Sp z o.o. z Wodzisławia. Łączny koszt zadania to ok. 8,4 mln zł netto. Szacunkowa stopa zwrotu wynosi ok. 8 lat, a sama inwestycja ma zostać wykonana do końca 2013 r.

Projekt realizowany jest z dofinansowaniem do 50% kosztów kwalifikowanych zadania, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007.

Celem projektu ma być dostosowanie zakładu do wymogów ochrony środowiska, obniżenie emisji pyłów i siarki do atmosfery, oszczędność energii pierwotnej w paliwie, uniknięcie kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, optymalizacja kosztów wytwarzania energii.

W ramach inwestycji zostanie wykonany moduł kogeneracyjny gazowy o mocy elektrycznej 1,2 MW i mocy cieplnej 1,2 MW. System będzie pracował w układzie ciągłym. Efektem będzie efektywne wykorzystanie energii pierwotnej w paliwie. Drugą częścią jest modernizacja jednego z kotłów węglowych na wysokosprawny o mocy 4,8 MW, z nowoczesnymi systemami odpylania. Wykonana zostanie także zabudowa kotłów gazowo-olejowych służących zabezpieczeniu sytuacji awaryjnych.

Zakład stara się także o uzyskanie dodatkowych środków w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Karta informacyjna zadania została oceniona pozytywnie i jest duża szansa na częściowe finansowanie realizacji zadania.

Obecny na podpisaniu umowy prezes WFOŚ Andrzej Pałys podkreślił innowacyjność realizowanego przez ZEC projektu. Zadeklarował, że będzie z zainteresowaniem przyglądał się realizacji zadania i jego efektywności, mając na względzie efekty dla środowiska naturalnego, a także możliwość szerszego wdrażania tego typu rozwiązań w województwie.

Poinformował też o możliwościach zdobywania środków na ochronę środowiska, w tym realizacji ważnych i korzystnych dla społeczeństwa zadań, tj. termomodernizacje budynków i sieci ciepłowniczej oraz poprawianie jakości środowiska naturalnego.

Burmistrz miasta i gminy Staszów Romuald Garczewski podziękował prezesowi ZEC i załodze za podjęcie się realizacji inwestycji. Zaznaczył, że inwestycja ma na celu zaoszczędzenie mieszkańcom w najbliższych latach nadmiernego wzrostu cen za ciepło, spowodowanych brakiem bezpłatnych uprawnień do emisji CO2.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.