PARTNER PORTALU
  • BGK

Innowacyjna Komunikacja w Świętokrzyskiem

  • PAP    1 lutego 2012 - 20:33
Innowacyjna Komunikacja w Świętokrzyskiem

Powstanie zintegrowanego systemu informacji pasażerskiej woj. świętokrzyskiego o przewozach komunikacji publicznej - to pierwszy cel klastra Świętokrzyska Innowacyjna Komunikacja. Klaster utworzyły w środę w Kielcach 23 podmioty, głównie ze sfery biznesu i nauki
Na regionalnym rynku przewozów osób jest obecnie ponad stu przewoźników. Świętokrzyska Innowacyjna Komunikacja ma integrować środowiska zainteresowane poprawieniem dostępności, konkurencyjności i bezpieczeństwa przewozów pasażerskich.

Jak zapowiedzieli założyciele klastra, kolejne cele jego funkcjonowania to: stworzenie systemu monitoringu i nadzoru realizacji przewozów, wprowadzenie systemu zabiegów eksploatacyjnych i napraw oraz ujednolicenie standardów eksploatacyjnych taboru, a w dalszej kolejności uruchomienie centrum eksploatacji dla wszystkich członków klastra.

Założyciele klastra chcą sprostać nowym wyzwaniom pojawiającym się przed komunikacją publiczną i lepiej wykorzystać wiedzę oraz badania naukowe w tej dziedzinie. Jak ocenił kierownik katedry pojazdów samochodowych i transportu Politechniki Świętokrzyskiej prof. Tomasz Stańczyk, są oni zainteresowani m.in. wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań, a także wypracowaniem nowej formuły funkcjonowania komunikacji publicznej na terenie województwa.

Deklaracje przystąpienia do klastra podpisali przedstawiciele oddziałów PKS w Kielcach, Staszowie, Starachowicach i Busku-Zdroju oraz prywatnych firm przewozowych: Arizona, Marco Polo, Muszkieter, Wzorek-Bus, Piotrex i Spider Bus, a także rektorzy Politechniki Świętokrzyskiej i Wyższej Szkoły Handlowej, marszałek województwa świętokrzyskiego, wójtowie gmin: Daleszyce, Zagnańsk, Miedziana Góra, Górno, Morawica, Chęciny i Bieliny oraz Globtrak Polska i R&G.

Klaster Świętokrzyska Innowacyjna Komunikacja powołało stowarzyszenie o tej samej nazwie, które powstało z inicjatywy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zarząd stowarzyszenia zdeklarował, że wystąpi o rejestrację klastra za dwa miesiące.

Klastry zaliczane są do najważniejszych narzędzi polityki rozwoju regionalnego i polityki innowacyjnej UE. Skupiają działające blisko siebie firmy i organizacje (m.in. producentów, dostawców, odbiorców, dystrybutorów), które - choć na rynku ze sobą konkurują - chcą jednocześnie współpracować na rzecz wspólnego celu i korzyści.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • BARDZO BARDZO, 2012-02-01 23:02:51

    to bardzo bardzo dobre posunięcie!