PARTNER PORTALU
  • BGK

Innowacyjny Recykling, nabór wniosków: 90 mln zł na nowatorskie wykorzystanie odpadów

  • aw    26 stycznia 2017 - 15:40
Innowacyjny Recykling, nabór wniosków: 90 mln zł na nowatorskie wykorzystanie odpadów
Wiele materiałów można wykorzystać ponownie, np. do budowy dróg i wałów przeciwpowodziowych (fot.PTWP)

• Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs programu „Innowacyjny Recykling”.
• NCBR wesprze nowatorskie rozwiązania w zakresie ponownego wykorzystania odpadów.
• Do podziału jest 90 mln zł. Wnioski można składać od 28 lutego do 21 kwietnia.
– Wiele materiałów można wykorzystać ponownie, np. do budowy dróg i wałów przeciwpowodziowych, co jest korzystne zarówno dla gospodarki, jak i dla środowiska. Recykling, jedna z najbardziej powszechnych form ochrony środowiska naturalnego, przyczyni się do poprawy jakości wody, gleby i powietrza w Polsce, a także pozwoli rodzimym przedsiębiorcom czerpać korzyści ekonomiczne z pełnego wykorzystania odpadów m.in. z drewna, szkła, metali nieżelaznych czy odpadów wydobywczych z węgla kamiennego. Firmy, które wprowadzają innowacje do technologii odzysku i zagospodarowania odpadów, mogą dostać nawet 18 mln zł na jeden projekt – mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dofinansowanie w ramach programu „Innowacyjny Recykling” (Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R”) udzielane będzie przedsiębiorcom lub konsorcjom przedsiębiorstw na realizację projektów, które obejmą badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub wyłącznie te drugie.

– Jednym z obszarów tematycznych konkursu jest recykling materiałów budowlanych. Szukamy przedsiębiorców odzyskujących kruszywa z odpadów np. na potrzeby budownictwa czy do produkcji wielomateriałowych mieszanek. Wesprzemy również tych, którzy tworzą m.in. technologie unieszkodliwienia materiałów zawierających azbest oraz produkują z odpadu drzewnego materiały służące oczyszczaniu powietrza. Beneficjenci programu opracują nowoczesne technologie wykorzystania odpadów, które zredukują zagrożenia środowiska do minimum – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 28 lutego do 21 kwietnia 2017 r. „Innowacyjny Recykling” to jeden z dziewięciu programów sektorowych, jakie zostaną ogłoszone i przeprowadzone przez NCBR w 2017 roku. Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-01-27 10:39:21

    Dobre.
  • Naukowiec, 2017-01-27 10:38:08

    Po co konkurs skoro wiadomo, że wygra projekt recyclingu materiałów budowlanych, projekt utylizacji azbestu oraz projekt oczyszczania powietrza z odpadów drzewnych. I po puli - 54 mln - to i tak grubo więcej niż średnia przyznawania w NCBiR oscylująca poniżej 20%. Kolesiostwo i tyle - tylko mamicie ...prostego Kowalskiego, że ma szanse na rozwój swojego genialnego pomysłu...  rozwiń