PARTNER PORTALU
 • BGK

Inowrocław. Czy będzie wzrost opłat za śmieci?

 • pt    27 marca 2018 - 18:40
Inowrocław. Czy będzie wzrost opłat za śmieci?
Rada Miejska Inowrocławia miała zmienić zasady naliczania opłat za odpady komunalne (fot. pixabay)

W Inowrocławia miały zmienić się zasady naliczania opłat za odpady komunalne. Tuż przed głosowaniem projekt wycofano jednak spod obrad Rady Miasta.
 • Rada Miejska Inowrocławia miała zmienić zasady naliczania opłat za odpady komunalne.
 • Nowy projekt zakładał, że opłata za śmieci będzie efektem pomnożenia stawki przez liczbę osób zamieszkujących w danej nieruchomości.
 • W ostatniej chwili projekt zdjęto spod obrad.  

Na ostatniej sesji inowrocławscy radni mieli głosować nad projektem uchwały wprowadzającym nowe zasady poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W tej chwili  opłaty pobiera się w przeliczeniu na gospodarstwo domowe - jednoosobowe lub wieloosobowe.

Czytaj też: Samorządy przeciwko podwyżce opłat za odpady. Chcą zgłosić sprawę do UOKiK

Nowy projekt zakładał, że zniknie pozycja „wieloosobowe”, a wysokość opłaty za śmieci będzie efektem pomnożenia stawki przez liczbę osób zamieszkujących w konkretnym mieszkaniu czy domu.

- Mówiąc najprościej, im więcej producentów śmieci w domu, tym więcej trzeba będzie zapłacić. A to oznacza, że gospodarstwa powyżej dwóch osób czeka wzrost opłat za odpady. Czasem bardzo poważny - pisze portal pomorska.pl.

Ratusz proponuje dwie stawki - 11,50 zł przy selektywnej zbiórce i odbiorze odpadów oraz 23 zł, gdy właściciel nieruchomości rezygnuje z segregacji.

W przypadku 3-osobowej rodziny, w pierwszym wariancie opłata wyniosłaby 34,50 zł (obecnie 28 zł), a w drugim 69 zł (56 zł). Każda kolejna osoba, to dodatkowe 11,50 lub 23 zł.

- Wybór metody odnoszącej się do liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość czyni wysokość opłaty bardziej obiektywną i sprawiedliwą. Metoda ta jest powszechnie stosowana i skuteczna - tłumaczu inowrocławski urząd.

Obowiązująca metoda naliczania opłat od gospodarstwa domowego była krytykowana, jako niesprawiedliwa, bo sprawiała, że tzw. gospodarstwa jednoosobowe płacą za odpady połowę tego co wieloosobowa rodzina. W przypadku śmieci segregowanych 14 zł na miesiąc, a wieloosobowa rodzina 28 zł. Za odpady niesegregowane stawki są dwa razy wyższe - pisze pomorska.pl

Nowy system miał być głosowany podczas ostatnie sesji Rady Miejskiej. Jednak inowrocławscy radni nie rozpatrywali podczas sesji uchwały.  Wniosek o zdjęciu projektu z porządku obrad zgłosił wiceprzewodniczący Grzegorz Kaczmarek bez podania uzasadnienia.

- W  kuluarach mówiło się jednak, że zaproponowane stawki opłat za śmieci zbyt mocno uderzyłyby po kieszeni wieloosobowe rodziny, a to w roku wyborczym mogłoby być szczególnie dla rządzącej miastem koalicji przysłowiowym strzałem w kolano - pisze pomorska.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • I wszystko jasne..., 2018-04-04 18:55:35

  Do Don: Drezno ma odpady w systemie "in house" a Wrocław w systemie "kręcenie lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców" - i wszystko jasne... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kto-zarabia-na-odpadach-na-pewno-nie-gminy,98608.html
 • śmieciarz, 2018-04-04 14:13:38

  Do Neokolonializm: przeciętny mieszkaniec wytwarza 300 kg odpadów rocznie, za legalną utylizację 0,3 t odpadów trzeba zapłacić 0,3t x 350 zł/t/12 miesięcy = 8,75 zł/mieszkańca na miesiąc. Odpady spod Wadowic chyba wyparowują. A nie zapominajmy, że mieszkańcom trzeba dostarczyć 5 pojemników, odpady o...d nich odebrać i dostarczyć do legalnej instalacji. 12 - 15 zł/osobę to absolutne minimum  rozwiń
 • Neokolonializm, 2018-03-29 07:58:54

  Do Don: system jest tak skonstruowany, że tego kto chce aby mieszkańcy płacili mniej - administracja będzie ścigać z całą surowością prawa... wadowice24.pl/nowe/polityka/8752-wojt-przechyrzyl-system-czyli-jak-placic-mniej-za-wywoz-smieci-w-gminie.html