PARTNER PORTALU
  • BGK

Inowrocław zakupi 12 niskoemisyjnych autobusów. To krok w kierunku poprawy środowiska

  • PAP/AT    18 marca 2015 - 12:32
Inowrocław zakupi 12 niskoemisyjnych autobusów. To krok w kierunku poprawy środowiska
W ratuszu podpisano umowy na zakup nowoczesnej floty miejskich autobusów (fot.inowroclaw.pl)

Urząd Miasta w Inowrocławiu podpisał już umowę na zakup niskoemisyjnych autobusów. Ich koszt to blisko 21 mln zł. - Zakup autobusów to bardzo duży krok w kierunku poprawy środowiska - mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.
Nowa flota autobusowa wyjedzie na inowrocławskie ulice na przełomie sierpnia i września.

Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Inowrocławia Monika Chrząszcz, ratusz podpisał już umowę na zakup dziesięciu autobusów z napędem hybrydowym oraz dwóch z napędem elektrycznym. Koszt jednego pojazdu hybrydowego to 1,6 mln zł, a elektrycznego - 2,3 mln.

Nowe pojazdy będą miały m.in. klimatyzację, Wi-Fi, rozkładane platformy najazdowe przeznaczone dla wózków inwalidzkich, system ułatwiający wsiadanie, system zapowiedzi głosowej przystanków oraz porty USB umożliwiające np. ładowanie telefonów oraz innych urządzeń mobilnych podczas jazdy. Decydując się na inwestycję, inowrocławski ratusz brał również pod uwagę aspekt ekologiczny.

"Jako miasto uzdrowiskowe zwracamy szczególną uwagę na środowisko. Zakup tych autobusów to kolejny, bardzo duży krok w kierunku jego poprawy. Jesteśmy pierwszym miastem uzdrowiskowym w Polsce, które na tak dużą skalę wymienia transport publiczny na ekologiczny, sprzyjający mieszkańcom i bardzo komfortowy" - powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Jak zaznaczył, autobusy hybrydowe, które na przełomie sierpnia i września wyjadą na ulice Inowrocławia, mają spalanie paliwa niższe o 39 proc. w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla, a emisję spalin niższą o 40-50 proc. Charakteryzują się także cichą eksploatacją bez produkcji spalin na przystankach.

Z kolei dwa pojazdy elektryczne, których eksploatacja rozpocznie się w tym samym czasie, posiadają w pełni elektryczny napęd. Autobusy przygotowane będą także do późniejszej instalacji pantografu, czyli dachowego systemu ładowania.

Zakup nowego taboru w 85 proc. zostanie sfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Mamy w doopie Unię..., 2015-03-18 17:41:58

    Panie Prezydencie - Pan tu o autobusach - a w odpadach in house gore!! Zrobię wszystko, by w 2015 roku nie było ruszania żadnej ustawy związanej z odpadami komunalnymi – zapowiada Janusz Ostapiuk ... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/janusz-ostapiuk-o-nowelizacjach-ustawy-o-gospodarowaniu-od...padami-i-porzadku-w-gminach-i-innych-ustawach-smieciowych,68420.html  rozwiń