PARTNER PORTALU
  • BGK

Inspektorzy sprawdzili miejskie autobusy na Śląsku. Nie jest dobrze

  • PAP / MIW    1 lipca 2016 - 09:26
Inspektorzy sprawdzili miejskie autobusy na Śląsku. Nie jest dobrze
Stan tylko jednego z 22 skontrolowanych autobusów nie wzbudził zastrzeżeń. (Fot. mat. ITD)

• ITD sprawdziła 22 autobusy, zarówno należące do prywatnych przewoźników, jak i spółki należącej do okolicznych samorządów.
• Zastrzeżeń nie budził stan tylko jednego autobusu. W 18 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne, usterki w 3 kolejnych usunięto na miejscu.
• Wśród wykrytych usterek były m.in.: wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne hamulce, nieszczelne układy wydechowe, zbyt zużyty bieżnik opon, skorodowane podwozie czy niesprawne oświetlenie.
Na 22 kontrole autobusów komunikacji miejskiej przeprowadzone w Zabrzu przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego w 18 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne, usterki w 3 kolejnych usunięto na miejscu. Zastrzeżeń nie budził stan jednego autobusu – podała Inspekcja.

Jak poinformował 1 lipca po. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, dzień wcześniej inspektorzy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego rozłożyli na dworcu autobusowym w Zabrzu mobilną stację diagnostyczną.

W ciągu kilku godzin specjaliści ITD skontrolowali 22 autobusy - zarówno należące do prywatnych przewoźników, jak i spółki należącej do okolicznych samorządów. Przewoźnicy ci m.in. obsługują połączenia na zlecenie organizatora komunikacji miejskiej działającego na terenie niemal całej konurbacji katowickiej.

Jak przekazał Gajadhur, wśród wykrytych przez inspektorów usterek były m.in.: wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne hamulce, nieszczelne układy wydechowe, zbyt zużyty bieżnik opon, skorodowane podwozie czy niesprawne oświetlenie.

- W jednym z autobusów układ hamulcowy był tylko w 9 proc. sprawny w stosunku do normy. Olej ciekł z niego jak z kranu. Nie odjechał o własnych siłach, wezwano do niego holownik, podobnie jak w przypadku czterech innych pojazdów - zaznaczył po. Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne 18 autobusów, nałożyli też 6 mandatów karnych.

O wynikach kontroli miejskich autobusów w Warszawie czytaj tutaj. 

Wykorzystana do kontroli w Zabrzu stacja to - według ITD - jedyne takie urządzenie w Polsce. Inspekcja opisuje ją jako pierwsze w pełni automatyczne urządzenie służące do bardzo dokładnej weryfikacji stanu technicznego pojazdów na drodze. Umożliwia prowadzenie kontroli w zakresie porównywalnym do badania na stacji diagnostycznej.

Mobilną stację ma na wyposażeniu Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.