PARTNER PORTALU
 • BGK

Instytut Sobieskiego: czeka nas kolejna "rewolucja śmieciowa"

 • bad    2 grudnia 2014 - 15:38
Instytut Sobieskiego: czeka nas kolejna "rewolucja śmieciowa"

Pixbay

Ograniczenie swobody działalności gospodarczej, zaburzenie konkurencji rynkowej, możliwości rozwoju technologii, a także dalszy wzrost stawek za wywóz śmieci - to zdaniem Instytutu Sobieskiego efekty planowanych zmian legislacyjnych.
Jak wyjaśniają eksperci Instytutu Tomasz Styś i Robert Foks w związku z projektowanymi obecnie przez właściwe organy UE nowymi regulacjami prawnymi, dotyczącymi gospodarki odpadami, Polska stoi w przededniu kolejnej „rewolucji śmieciowej”.

Zdaniem ekspertów Instytutu Sobieskiego wiele wskazuje na to, że dotychczasowy sposób organizacji rynku odpadów komunalnych może nie gwarantować osiągnięcia w latach 2020 – 2030 celów stawianych państwom członkowskim UE.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa przegłosowana. Teraz trafi do prezydenta

- Po przeprowadzeniu analizy kluczowych wskaźników ekonomicznych oraz projektowanych regulacji prawnych stwierdzamy, że proponowane zmiany mogą negatywnie wpływać na budowę zrównoważonego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz jego efektywne funkcjonowanie – czytamy w raporcie Instytutu Sobieskiego.

- W szczególności, po wprowadzeniu w życie projektowanych obecnie regulacji prawnych, należy spodziewać się zasadniczej zmiany warunków rynkowych, której skutkiem może być ograniczenie swobody działalności gospodarczej, zaburzenie konkurencji rynkowej i możliwości rozwoju technologii – zaznaczają eksperci Instytutu Sobieskiego.

Czytaj też: Odpady z Salwadoru: ludzie protestują, będzie interwencja ministra

Proponowane nowelizacje wspomnianych ustaw będą także skutkować dalszym wzrostem opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ponoszonych przez właścicieli nieruchomości (pierwotnych wytwórców odpadów, finansujących funkcjonowanie systemu).

- W 2013 r. ceny odbioru odpadów komunalnych wzrosły o prawie 30% w stosunku do roku poprzedniego. Przewidywana jest kontynuacja tego trendu – analizuje Instytut Sobieskiego.

Efektem zmian w przepisach będzie ponadto petryfikacja sposobów zagospodarowania odpadów komunalnych (ograniczenie rozwoju rynku w sensie technologicznym) i faworyzowanie najmniej efektywnych technologii przetwarzania.

Eksperci Instytutu Sobieckiego ostrzegają także przed powstaniem „konfliktu regulacyjnego” pomiędzy zasadami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce a projektowanymi przez Unię Europejską zmianami prawnymi w tym zakresie.

- W efekcie uniemożliwi to osiągnięcie wyznaczonych poziomów odzysku, recyklingu i składowania odpadów komunalnych – ostrzega Instytut Sobieskiego.

Cały raport znajduje się w multimediach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (6)

 • i kamieni kupa..., 2014-12-05 17:35:31

  Oto jak wykańcza się gminne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej na rzecz operatorów maszynek do kręcenia lodów - nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141205/POWIAT05/141209649
 • Maciaszczyk, 2014-12-03 18:38:25

  Tera ja, znaczy się Maciaszczyk... Jeszcze niedawno pani wójt wiedząc że mam traktor z przyczepą kazała mi wywozić śmieci od wszystkich we wsi daleko w las aby nie śmierdziało pośród chałup i zachciało im się rewolucji śmieciowych przez co od 2012 miałem kuroniówkę a tera to nawet tego nie mam... Ma... rację ten instytut, że niedługo to wszyscy pójdą na kuroniówkę...  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2014-12-03 11:08:27

  System nakazowo - rozdzielczy jest w swoim założeniu gospodarczo i społecznie szkodliwy, o czym dobrze wiedzą pamiętający gospodarkę PRL-u, właśnie przywracaną w RP w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Domagam się umożliwienia mieszkańcom (nie gminnym urzędnikom) umożliwienia zajęcia się swoimi od...padami, które stają się w naszym gospodarowaniu surowcami. Obywatele potrafiący segregować swoje odpady (organiczne utylizować) i dostarczać do koncesjonowanych ich odbiorców trzeba wyłączyć z systemu nakazowo - rozdzielczego (zgodnie z Konstytucją RP), bo system nakazowo - rozdzielczy (aktualnie przez władze preferowany) służy innym celom niż te deklarowane w ,,ustawie śmieciowej". Odpowiednie materiały w tej sprawie przedstawiłem wszystkim decydentom. Proponuję dualny system gospodarowania odpadami komunalnymi: 1) forsowany przez lobby śmieciowe, 2) obywatelski. Ten drugi jest w pełni zgodny z unijnymi dyrektywami i uchroni Polskę przed płaceniem kar za zanieczyszczanie środowiska. Nie ma żadnych ekologicznych, społecznych, technicznych, organizacyjnych a zwłaszcza ekonomicznych przeciwwskazań uruchomienia drugiego (alternatywnego) systemu. Służę materiałami, które prześlę grupom obywatelskim sprzeciwiającym się ciągle praktykowanej, społecznie szkodliwej, gospodarce śmieciowej.  rozwiń