PARTNER PORTALU
  • BGK

Inteligencja miast zależy od samorządów

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    2 listopada 2012 - 08:49
Inteligencja miast zależy od samorządów

Miasta na świecie będą zmierzały w kierunku tzw. inteligentnych miast. Inteligentne miasto pozwala na bardziej efektywne użycie transportu i efektywne zarządzenie energią – mówi Rafał Płatek, odpowiedzialny w ABB za rozwój inteligentnych sieci.
Jakie są podstawowe cechy inteligentnego miasta?

- Pojęcie inteligentnego miasta jest bardzo szerokie, z którym łączy się m.in.: kwestia transportu i jego optymalizacji, bezpieczeństwo, edukacja, opieka zdrowotna oraz efektywne zarządzanie energią. Jednym z elementów inteligentnego miasta są z pewnością samochody elektryczne, które jednak wymagają nowoczesnej infrastruktury do ich ładowania w możliwie najkrótszym czasie, np. podczas wizyty w centrum handlowym.

Inteligentne miasto to także rozwój transportu miejskiego, który coraz bardziej skłania się ku możliwościom eksploatacji pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi. To również nowoczesne systemy, pozwalające zarządzać miejskim transportem, dzięki czemu możliwa jest jego optymalizacja i zmniejszenie kosztów związanych z jego funkcjonowaniem. Inteligentne miasto to również inteligentne budynki, w których zastosowano innowacyjne rozwiązania do zarządzania zużyciem energii elektrycznej czy kontrolą dostępu do pomieszczeń, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców.

Rozwój inteligentnych miast zależy w dużej mierze od samorządów i roli, jaką chcą one odgrywać w rozwoju nowoczesnej infrastruktury i wdrażaniu specjalistycznych rozwiązań. W wielu krajach Europy samorządy zarządzają wszystkimi mediami za pomocą specjalnie powołanych do tego spółek zależnych, które są jednocześnie źródłem dodatkowego przychodu.

W Polsce mamy do czynienia z odwrotnym procesem i samorządy pozbywają się spółek komunalnych, nie myśląc o alternatywnych rozwiązaniach, np. odsprzedawaniem energii elektrycznej do sieci i pomnażania zysków.

Jakie są najważniejsze ograniczenia w realizacji pomysłu inteligentnego miasta?

- Przede wszystkim, aby miasta mogły rozwijać się zgodnie z pojęciem inteligentnych niezbędne jest odpowiednie finansowanie podejmowanych inwestycji. Obecnie w Polsce mamy możliwość pokrycia części kosztów takich projektów m.in. poprzez dofinansowanie ze środków UE. Trzeba mieć jednak świadomość, że obecnie w Polsce samorządy mają mocno ograniczone budżety, ponieważ nastąpiło zacieśnienie polityki wydatkowej samorządów. To, moim zdaniem, główny problem, który może wpłynąć na ograniczenia w realizacji pomysłu inteligentnego miasta.

Kiedy smart cities będą obecne na zauważalną skalę?

- Do realizacji koncepcji smart cities z mocno zinformatyzowaną i zautomatyzowaną infrastrukturą czeka nas jeszcze długa droga. Realizacja tego pomysłu nie jest prosta, mogą pojawić się problemy związane z prawem własności do infrastruktury, jako że w realizacji projektów będzie brało wiele podmiotów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.