PARTNER PORTALU
  • BGK

Inteligentne miasta istnieją nie tylko w planach

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    22 czerwca 2015 - 11:32
Inteligentne miasta istnieją nie tylko w planach
Fot. Languitar/wikimedia, licencja Creative Commons

Inteligentne miasta nie są tylko konceptem, ale realnie funkcjonującymi miastami, w których inteligentne zarządzanie energią przynosi korzyści ich mieszkańcom i służą za przykład dla całego świata - mówi Xavier Normand, odpowiedzialny za zrównoważony rozwój we francuskich miastach Grenoble oraz Lyon.
W Grenoble zrealizowano projekt GreenLys, którego głównym zadaniem było przetestowanie i zademonstrowanie działania inteligentnych sieci jako całości, przy udziale wszystkich podmiotów zaangażowanych w system energetyczny od producenta energii po mieszkańców.

Projekt GreenLys był realizowany w ramach konsorcjum firm z branży energetycznej, w tym ER DF, GEG, GDF Suez i Schneider Electric przy współpracy z miastem Grenoble. Projekt ma pokazać, że inteligentne miasto to sprawdzony model biznesowy, w którym aktywny udział biorą również konsumenci.

Pierwszym etapem projektu była instalacja inteligentnego opomiarowania w formie liczników. Do tego celu wytypowanych zostało 1 tys. gospodarstw domowych i 40 obiektów komercyjnych. Dodatkowo zainstalowane zostały specjalne boksy, których zadaniem było monitorowanie i optymalizacja zużycia energii elektrycznej. Jednocześnie w mieście zainstalowano stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Efektem tych działań jest lepsze zarządzanie siecią energetyczną i zdefiniowanie potrzeb konsumentów, jak również dostosowanie zużycia energii do ich aktualnych potrzeb. Co więcej, każdy z konsumentów będzie mógł bardziej efektywnie zarządzać poborem energii, korzystając z rozwiązań komunikacyjnych. Bardzo ważne jest również fakt, że cały system przyczynia się do zbierania dokładnych danych o funkcjonowaniu sieci przesyłowych w celu zwiększenia ich efektywności, zmniejszenia strat energii oraz planowania ich rozwoju.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.