Inteligentne miasta istnieją nie tylko w planach

Inteligentne miasta nie są tylko konceptem, ale realnie funkcjonującymi miastami, w których inteligentne zarządzanie energią przynosi korzyści ich mieszkańcom i służą za przykład dla całego świata - mówi Xavier Normand, odpowiedzialny za zrównoważony rozwój we francuskich miastach Grenoble oraz Lyon.
Inteligentne miasta istnieją nie tylko w planach
Fot. Languitar/wikimedia, licencja Creative Commons

W Grenoble zrealizowano projekt GreenLys, którego głównym zadaniem było przetestowanie i zademonstrowanie działania inteligentnych sieci jako całości, przy udziale wszystkich podmiotów zaangażowanych w system energetyczny od producenta energii po mieszkańców.

Projekt GreenLys był realizowany w ramach konsorcjum firm z branży energetycznej, w tym ER DF, GEG, GDF Suez i Schneider Electric przy współpracy z miastem Grenoble. Projekt ma pokazać, że inteligentne miasto to sprawdzony model biznesowy, w którym aktywny udział biorą również konsumenci.

Pierwszym etapem projektu była instalacja inteligentnego opomiarowania w formie liczników. Do tego celu wytypowanych zostało 1 tys. gospodarstw domowych i 40 obiektów komercyjnych. Dodatkowo zainstalowane zostały specjalne boksy, których zadaniem było monitorowanie i optymalizacja zużycia energii elektrycznej. Jednocześnie w mieście zainstalowano stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Efektem tych działań jest lepsze zarządzanie siecią energetyczną i zdefiniowanie potrzeb konsumentów, jak również dostosowanie zużycia energii do ich aktualnych potrzeb. Co więcej, każdy z konsumentów będzie mógł bardziej efektywnie zarządzać poborem energii, korzystając z rozwiązań komunikacyjnych. Bardzo ważne jest również fakt, że cały system przyczynia się do zbierania dokładnych danych o funkcjonowaniu sieci przesyłowych w celu zwiększenia ich efektywności, zmniejszenia strat energii oraz planowania ich rozwoju.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE