PARTNER PORTALU
 • BGK

Inteligentne systemy transportowe raczkują

 • ZWI    7 marca 2013 - 11:47
Inteligentne systemy transportowe raczkują

– Przyglądamy się inteligentnym systemom transportowym realizowanym w kraju i można stwierdzić, że polskie ITS w miastach to jest stadium raczkujące – uważa Ewa Wolniewicz-Warska, członek rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Według niej, różnice w systemach transportowych w różnych miastach wynikają z tego, że wdrażają one pewne wybrane zespoły funkcjonalności.

- To nie jest kompleksowe podejście do inteligentnych systemów transportowych i pozostaje mieć nadzieję, że to nastąpi, ponieważ, jak stwierdzano podczas innych konferencji, ITS to teraz przede wszystkim informatyka, a nie infrastruktura - powiedziała Wolniewicz-Warska podczas XX Forum Gospodarczego w Toruniu.

Członkini rady PIIT uważa, że na przeszkodzie przed wskoczeniem na wyższy etap i umożliwieniem czerpania korzyści z wdrożenia ITS przez samorządy stoi prawo.

- Według moich obserwacji osobistych często jest tak, ze polskie prawo jest znacznie bardziej restrykcyjne niż prawo unijne. Polska jak gdyby chce się wykazać, że niezwykle poprawna - zauważyła.

- W Europie od wielu lat z powodzeniem w dużych aglomeracjach miejskich stosuje się w ramach tych systemów transportowych ograniczony ruch w strefach miejskich, czy to ze względu na bezpieczeństwo, zagęszczenie, skażenie powietrza, czy też po to, aby pozyskać dodatkowe środki, by dbać o infrastrukturę i miasto, by zmotywować społeczeństwo do korzystania z komunikacji publicznej - wyjaśniała Wolniewicz-Warska.

Dodała, że w Warszawie są znowu podniesione ceny biletów komunikacji miejskiej, przez co pojazdy będą nieobciążone i puste, co doprowadzi do jeszcze większego zakorkowania miasta. - Wiele osób zrezygnuje z komunikacji miejskiej i przesiądzie się do samochodów, a chyba nie o to chodzi - komentuje przedstawicielka PIIT.

Ewa Wolniewicz-Warska uważa, że problemu nie rozwiążą także strefy płatnego parkowania, gdyż jest w nich za mało miejsc.

- Miasta europejskie już od paru ładnych lat korzystają z możliwości wprowadzenia w różnym zakresie stref płatnych wjazdów. W Polsce ustawa o drogach publicznych nie zezwala na to - wyjaśniała.

W powyższej ustawie do 2004 roku znajdował się przepis umożliwiający pobór opłat za wjazd do strefy śródmiejskiej. Jednak zagadką pozostaje fakt, co stało się w roku 2004, kiedy inne miasta europejskie wkraczały na tę drogę korzystania z takiej możliwości, natomiast polski ustawodawca wykreślił ją.

- Jako Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zajmujemy się obserwacją prawa, śledzeniem i wnioskowaniem o stosowne zmiany i tym również chcemy się zająć. To jest coś, co rzeczywiście odsuwa nas od tego postępu. W Polsce firmy chcą być bardzo innowacyjne i jeżeli jest to tylko możliwe i prawo na to pozwala, to staramy się wyprzedzać Europę, ale zadbajmy o to, by polskie prawo na to pozwalało - oceniła Wolniewicz-Warska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.