PARTNER PORTALU
  • BGK

Internetowe biuro obsługi usprawni śmieciową rewolucję?

  • PAP    13 sierpnia 2013 - 16:00
Internetowe biuro obsługi usprawni śmieciową rewolucję?

Samorząd Tychów (Śląskie) uruchomił internetowe biuro obsługi klienta, pomocne w płatnościach i załatwianiu formalności związanych z nowymi zasadami wywozu śmieci. Dzięki temu "śmieciowa rewolucja" ma stać się bardziej przyjazna dla mieszkańców.
Samorządowcy szacują, że z internetowego biura skorzysta blisko 8,5 tys. osób i podmiotów zarządzających nieruchomościami. Każdy z nich otrzyma wkrótce list z informacjami m.in. o wprowadzeniu do elektronicznego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz indywidualnym numerze konta bankowego, na jaki należy dokonywać wpłat za wywóz śmieci i w jakim terminie.

"Na stronie internetowego biura obsługi znajdą się wiadomości i komunikaty dla klienta. Po zalogowaniu do systemu każdy mieszkaniec będzie mógł zapoznać się z naliczonymi opłatami czy wydrukować polecenie przelewu, by uregulować płatności na poczcie" - wyjaśniła we wtorek kierownik referatu gospodarki odpadami komunalnymi w Urzędzie Miasta w Tychach Agnieszka Lyszczok.

Czytaj też: Posprzątają bałagan w śmieciach

W internetowym biurze będzie można sprawdzić także harmonogram wywozu odpadów ze swojej posesji oraz zajrzeć do wszystkich dokumentów dotyczących danego płatnika, m.in. do złożonej deklaracji w sprawie odpadów. Przez internet będzie można również złożyć korektę deklaracji, a także reklamację związaną z wywozem odpadów lub naliczeniem opłat.

Uczestnikami systemu nie będą wszyscy mieszkańcy miasta, ale zarządcy nieruchomości, czyli - oprócz właścicieli domów jednorodzinnych - także np. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które przekazują gminie opłaty za wywóz śmieci, wnoszone przez lokatorów w czynszach.

Hasło i login do internetowego biura obsługi klienta mieszkańcy znajdą w skierowanych do nich listach. Po rejestracji w systemie hasło należy zmienić. "Samo korzystanie z internetowego biura jest bardzo proste; każdy, kto posiada np. internetowe konto bankowe, bez problemu sobie z tym poradzi" - zapewniła Agnieszka Lyszczok.

Tychy są pierwszy miastem w regionie, gdzie uruchomiono tego typu system. Niedawno podobne Internetowe Biuro Obsługi Płatnika zostało uruchomione w Krakowie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Od lipca tego roku zgodnie z tzw. ustawą śmieciową gminy przejęły obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi, wyłaniając w przetargach firmy wywożące śmieci.

Dzięki nowemu systemowi gospodarowania odpadami komunalnymi w kraju śmieci mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastików, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć. W 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. W 2011 r. ponad 70 proc. śmieci w Polsce trafiło na wysypiska; np. w Niemczech - tylko ok. 0,5 proc. - najmniej w całej Europie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.