PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycja gazowa poprawi bezpieczeństwo Pomorza

  • PAP    31 maja 2011 - 14:29

Budowa podziemnego magazynu gazu w Kosakowie oraz gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych - to strategiczne inwestycje realizowane przez polskie firmy gazownicze na terenie Pomorza. Inwestycje zwiększą bezpieczeństwo energetyczne regionu i kraju.
We wtorek w Gdańsku odbyła się konferencja "Gaz ziemny dla Pomorza 2015" poświęcona realizowanym inwestycjom.

Wiceprezes Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG), Sławomir Hinc powiedział podczas konferencji, że do końca 2014 roku planowane jest oddanie do użytku czterech pierwszych komór magazynowych o łącznej pojemności 100 mln m3 w Podziemnym Magazynie Gazu w Kosakowie (koło Gdyni). Do końca 2020r. ma być 10 komór o całkowitej pojemności 250 mln m3. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 760 mln zł.

"To jest magazyn szczytowy, który daje możliwość bezpieczeństwa w okresach najtrudniejszych, największego zużycia dziennego, kiedy są największe obciążenia systemu, np. w okresie zimy" - dodał.

Podkreślił, że dzięki nowemu magazynowi region będzie miał zapewnione dostawy gazu np. w przypadku awarii systemu sieci przesyłowej.

Zbiorniki powstają przez ługowanie komór (kawern) w podziemnym złożu soli kamiennej "Mechelinki".

Na rozwój sieci dystrybucyjnej na Pomorzu PGNiG planuje przeznaczyć ok. 650 mln zł w ciągu najbliższych trzech lat. Hinc zapewnił, że dzięki inwestycjom "zostanie zlikwidowany problem z przyłączaniem nowych klientów do sieci".

Prezes Zarządu Pomorskiej Spółki Gazownictwa w Gdańsku, Adam Kielak powiedział, że do kluczowych inwestycji należą: projekt południowo-wschodniego zasilania Gdańska, gazyfikacja Wiślinki i Wyspy Sobieszewskiej oraz gmin Pruszcz Gdański, Suchy Dąb, Pszczółki i Cedry Wielkie.

Dyrektor Pionu Rozwoju i Inwestycji spółki Gaz-System, Rafał Wittmann poinformował, że w Pomorskiem do końca czerwca br. zakończona zostanie budowa gazociągu Włocławek-Gdynia-Wiczlino o średnicy 500 mm. Koszt inwestycji szacowany jest na 118 mln zł. Jest to gazociąg przebiegający równoległe do istniejącego już gazociągu Włocławek-Gdynia.

W Wiczlinie powstanie węzeł, z którego swój początek będzie miał drugi gazociąg prowadzący do Podziemnych Magazynów Gazu w Kosakowie. Ten gazociąg będzie budowany w przyszłym roku.

Według Wittmanna, najważniejszą inwestycją będzie gazociąg o średnicy 700 mm Szczecin-Gdańsk, na odcinku ze Słupska do Gdyni-Wiczlina. Gazociąg połączy terminal LNG w Świnoujściu z aglomeracją trójmiejską i zapewni regionowi kolejne źródło zasilania w gaz. Ma być gotowy w 2014 roku, wraz z terminalem.

Na początku maja Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System ogłosił przetarg na budowę odcinka gazociągu Szczecin-Gdańsk między Karlinem k. Białogardu (Zachodniopomorskie) a Gdynią-Wiczlinem.

Przedstawiciele firm gazowniczych są przekonani, że realizowane i planowane inwestycje znacząco poprawią pewność dostaw gazu na Pomorzu. "Gdy z jakiegoś powodu gaz nie będzie mógł być dostarczany z Włocławka, to będzie mógł być dostarczany ze Świnoujścia i odwrotnie; dodatkowo będą jeszcze zbiorniki gazu w Kosakowie" - mówili.

Spółka Gaz-System planuje do 2014r. wybudować ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Koszt inwestycji realizowanych przez spółkę wynosi 8 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.