PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycja za 144 mln zł gotowa w 90 proc.

  • PAP    20 września 2012 - 12:58
Inwestycja za 144 mln zł gotowa w 90 proc.

Blisko 144 mln zł będzie kosztowała rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w Białymstoku i sąsiedniej gminie Wasilków. Inwestycja jest realizowana dzięki dotacji UE. Wszystkie prace mają być gotowe do końca czerwca 2013 r.
Łącznie zmodernizowanych i wybudowanych zostanie 60 km sieci kanalizacyjnej, 42 km wodociągowej, 10 km kanalizacji deszczowej. W wyniku tych inwestycji z sieci kanalizacyjnej będzie mogło korzystać 5,4 tys. nowych mieszkańców, a z wodociągowej 1,4 tys. osób - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej spółki komunalnej Wodociągi Białostockie, która realizuje projekt.

67 proc. wartości projektu to pieniądze unijne.

Chodzi o inwestycje m.in. w Dojlidach, Dojlidach Górnych, Zawadach na osiedlach: Dziesięciny, Białostoczek, Jaroszówka, ale też Nowe Miasto, Wygoda, Piasta, Starosielce. Prace trwają jeszcze w centrum miasta, m.in. na Bojarach.

Czytaj też Kranówka z cytryną? Można pić

Jak podkreśliła Hanna Piasecka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, białostocki projekt był jednym z pierwszych rozpoczętych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko i będzie jednym z pierwszych zakończonych. Jego realizację oceniła jako "wzorcową".

Wiceprezes Wodociągów Białostockich, spółki gminy Białystok, Zdzisław Daniszewski poinformował, że inwestycje ramach projektu są gotowe w 90 proc., a wszystkie zostaną zakończone w połowie 2013 r.

Dzięki tym budowom i modernizacjom, dostęp do bieżącej wody z wodociągu będzie miało 99,5 proc. mieszkańców, do kanalizacji natomiast 98,1 proc. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że to ważna inwestycja dla miasta.

Daniszewski poinformował, że przed realizacją projektu 99 proc. mieszkańców miało dostęp do bieżącej wody, a wskaźnik dostępu do kanalizacji był o 1,8 proc. niższy od tego, jaki będzie po realizacji projektu. Zaznaczył jednocześnie, że nigdy nie będzie tak, że wskaźniki te osiągną 100 proc., bo zawsze są mieszkańcy, którzy nie chcą się przyłączać do sieci. Podkreślił jednak, że wysokie wskaźniki przekraczające 95 proc. powinny pozwolić miastu po 2015 roku, gdy będą wchodzić nowe kryteria unijne związane ze środowiskiem, unikać płacenia kar.

Projekt ma się m.in. przyczynić do większej niezawodnej pracy systemu wodno-kanalizacyjnego w aglomeracji białostockiej, poprawić ogólny stan środowiska naturalnego, poprawić dostęp mieszkańcom do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Wodociągi Białostockie zaopatrują w wodę około 300 tys. osób. Spółka zarządza około 1 tys. km sieci wodociągowej i ok. 530 km sieci kanalizacyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.