PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycja za 215 mln zł w elektrociepłowni w Dąbrowie Górniczej

  • PAP/JL    23 marca 2016 - 10:01
Inwestycja za 215 mln zł w elektrociepłowni w Dąbrowie Górniczej
W elektrociepłowni w Dąbrowie Górniczej za 215 mln zł powstanie instalacja odsiarczania i odazotowania spalin. Fot. Pixabay.com

Kosztem ok. 215 mln zł w elektrociepłowni w Dąbrowie Górniczej powstanie instalacja odsiarczania i odazotowania spalin.
To pierwsze w Polsce przedsięwzięcie łączące energetykę zawodową i przemysłową.

Instalacja zostanie uruchomiona w Zakładzie Wytwarzania Nowa należącym do Tamehu. Spółka zatrudnia ok. 800 osób i skupia aktywa energetyczne służące zarówno energetyce, jak i hutnikom.

Kontrakt na realizację dąbrowskiej inwestycji dotyczy budowy w formule pod klucz kompletnych instalacji odsiarczania i odazotowania spalin pięciu kotłów.

Instalacja jest oparta na opatentowanej przez General Electric technologii półsuchego odsiarczania spalin metodą, należącą obecnie do najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych na rynku.

W Polsce General Electric zrealizowało już podobne, mniejsze instalacje w elektrociepłowniach w Janikowie, Bydgoszczy i Poznaniu. Ta w Dąbrowie Górniczej będzie jedną z największych instalacji półsuchego odsiarczania spalin w Europie.

W innej instalacji – katalitycznego odazotowania spalin – do podgrzewania tzw. spalin dolotowych będą wykorzystane gazy wielkopiecowe pochodzące z dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland (dawnej Huty Katowice).

To jedna z możliwości energetycznego wykorzystania gazów, powstających w procesach produkcji hutniczej.

Inwestycja pozwoli na spełnienie wyśrubowanych europejskich norm ekologicznych. Dzięki osiągnięciu całkowitej zgodności z unijną dyrektywą dotyczącą emisji przemysłowych, wszystkie kotły parowe w dąbrowskiej elektrociepłowni będą mogły pracować także po 2017 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.