PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje: 353 mln zł dotacji na spalarnię odpadów w Gdańsku

  • bad    2 marca 2018 - 15:20
Inwestycje: 353 mln zł dotacji na spalarnię odpadów w Gdańsku
Wstępna wizualizacja spalarni sprzed kilku lat (Fot. SIM Architekci)

Ministerstwo Środowiska przychyliło się do pozytywnej opinii NFOŚiGW i ostatecznie zatwierdziło dofinansowanie inwestycji obejmującej zaprojektowanie i budowę spalarni odpadów komunalnych w Gdańsku. Przyznane zostało maksymalne możliwe wsparcie w wysokości ponad 353 milionów złotych.
- Po ocenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdzenie wniosku jest ostatnią formalnością przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Niemniej czekaliśmy na nią z niecierpliwością, ponieważ chcieliśmy mieć pewność, że otrzymamy najwyższą dotację, czyli 68% wartości inwestycji. To świetna wiadomość także dla grona 34 gmin - naszych partnerów w tym przedsięwzięciu. Strategiczna dla nas wszystkich inwestycja pod nazwą "Port Czystej Energii" staje się faktem - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Równolegle dokumentacja przetargu prowadzonego przez Zakład Utylizacyjny przechodzi tzw. kontrolę uprzednią Urzędu Zamówień Publicznych, która jest obowiązkowa dla projektów unijnych o wartości powyżej 20 milionów euro.

Czytaj też: Olsztyn chce spalarni, ale zmienia zasady jej budowy

- Po kontroli nie będzie już przeszkód, by podpisać umowę z wykonawcą instalacji oraz jej przyszłym operatorem, konsorcjum włosko-francuskim. Prawdopodobnie na początku kwietnia czeka nas podpisanie umowy o dofinansowanie projektu. Sprawy nabrały w ostatnich miesiącach tempa, czynimy kolejne przełomowe kroki. Warto jednak pamiętać, że to efekt konsekwentnych działań zmierzających do zbudowania nowoczesnej elektrociepłowni na odpady, która zabezpieczy stabilność systemu gospodarki odpadami miasta na najbliższe 25 lat - zapewnia Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Czytaj też: Maciej Bluj: Spalarnia we Wrocławiu to nieporozumienie

Spalarnia odpadów (dokładnie tzw. frakcji energetycznej) wedle założeń ma być zbudowana do początku 2021 r. Trafiać do niej będą odpady pozostałe po wszystkich etapach wysegregowania surowców wtórnych. Maksymalne moce przerobowe instalacji to 160 000 ton rocznie. Będzie to średni tego typu obiekt w Polsce i niewielki w porównaniu do funkcjonujących w Europie. Wyprodukowane w spalarni ciepło trafi do miejskiego systemu, a energia elektryczna do sieci.

Wykonawca inwestycji i przyszły operator to konsorcjum Astaldi, Tiru i Termomeccanica Ecologia, które mają w dorobku kilkadziesiąt spektakularnych inwestycji na całym kontynencie - nie tylko w branży gospodarki odpadami, ale też inne infrastrukturalne przedsięwzięcia np. rozbudowa warszawskiej linii metra. Rozpoczęcie budowy spalarni planowane jest w przyszłym roku.   

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Tadeusz Babicz, 2018-03-08 23:11:26

    Naukowo to nie ma sensu. Minister (vice) stwierdza, że nie będzie dawał zielonego światła na spalarnie(wojewódzkie plany) Po co to komu? Chłop może to i rozumie, że jak się spali to nie będzie, a inaczej to to nie wiadomo co?... Polska jeszcze ze dwa lata ma czas na rozwiązanie tego problemu, al...e jak nie to nie będziemy szczęśliwi z tego "tzw. domiaru" Potem dopadną Polskę kary za niedopełnianie ustaleń. Na chwilę teraźniejszą urzędnicy unijni nawet nie mogą zablokować (formalnie) dofinansowania. Tylko co po tym?.... Jakie kary, jakie zwroty, jaka szkodliwość dla środowiska...? BRNIJMY W ŚWIETLE OBSERWACJI RZĄDU. Ale on się zmieni. Jeżeli nie Rząd to poszczególni ministrowie, a SPOŁECZEŃSTWO tzwq SUWEREN będzie zmuszony do sfinansowania tych ruchów.  rozwiń