PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje dot. gospodarki odpadami są przeszacowane

  • PAP    19 września 2013 - 16:33
Inwestycje dot. gospodarki odpadami są przeszacowane

Wojewódzkie inwestycje i instalacje potrzebne do zagospodarowywania odpadów komunalnych są średnio o 40 proc. zbyt duże w stosunku do potrzeb - ocenił minister środowiska Marcin Korolec. Poinformował, że nowelizacja ustawy śmieciowej może wejść w życie wiosną 2014 r.
Korolec na czwartkowej konferencji prasowej przedstawił rezultaty swoich spotkań z samorządami wojewódzkimi nt. ustawy śmieciowej i wdrażania nowego sytemu odpadowego w Polsce oraz realizacji obecnych i przyszłych inwestycji związanych z gospodarką odpadami.

"Wnioskiem z tych spotkań i uważnej lektury wojewódzkich planów gospodarowania odpadami jest to, że na poziomie województw mamy do czynienia ze średnio 40-proc. przeszacowywaniem inwestycji i infrastruktury związanej z zagospodarowywaniem odpadów" - podkreślił szef resortu środowiska. Dodał, że niektóre samorządy - np. - województwo kujawsko-pomorskie - przeceniają inwestycje nawet o 200 proc.

Czytaj też: Będzie nowy zawód - sortowacz odpadów komunalnych

"To niezwykle poważne wyzwanie, które stoi przed nami i samorządami. Część z tych inwestycji jest dopiero w planach, a wiele z nich będzie finansowanych z pieniędzy UE. Gdyby one wszystkie powstały, to część z nich byłaby trwale nierentowna i wtedy należałoby zwrócić te pieniądze" - zauważył Korolec. Poinformował, że zarekomenduje samorządom aktualizację wojewódzkich planów gospodarowania odpadami. Resort zaproponuje, aby do tych planów powstały dodatkowe załączniki. W nich wskazano by planowane inwestycje, które pozwolą na osiągnięcie unijnych celów w zakresie gospodarki odpadami.

Do 2020 roku masa odpadów składowanych na wysypiskach musi się zmniejszyć o 65 proc. Do tego samego roku poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, plastiku, metali i szkła ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 roku.

W Polsce ponad 70 proc. śmieci trafia na wysypiska, a tylko ok. 11 proc. jest poddawanych odzyskowi.

Minister środowiska poinformował również, że resort przygotuje nowelizację ustawy śmieciowej. Ocenił, że Rada Ministrów mogłaby przyjąć projekt do końca roku, a ustawa mogłaby wejść w życie wiosną 2014 roku.

"Chcemy uprościć pewne procedury i wyjść na przeciw oczekiwaniom mieszkańców. Będziemy chcieli, aby np. w przypadku zmiany uchwał przez samorząd, obywatel nie musiał składać kolejnych deklaracji" - powiedział Korolec. Dodał, że w noweli zostaną także wskazane wprost obowiązki wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają zbierać deklaracje i opłaty śmieciowe od swoich mieszkańców. Korolec ocenił, że obecnie "jest z tym trochę zamieszania i kakofonii". Doprecyzowane mają być również przepisy dotyczące sprawozdawczości.

Od 1 lipca, zgodnie z tzw. ustawą śmieciową gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji. Do tej pory tylko 17 gmin nie przeprowadziło postępowań, w których wyłonione zostałyby firmy odbierające śmieci od mieszkańców, w 69 gminach obowiązują okresy przejściowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Michał Biszkowiecki, 2013-09-20 20:09:25

    Gdyby nie warunek rentowności należało by się raczej cieszyć z przeszacowania ?jest jeszcze pozytywna strona tej reformy - realnie potrzebna praca dająca rynkowi konsumentow ale i producentów (sprzęt, szkolenia, szkoły - wykształcenie średnie i wyższe). Bagatelizowanie podobnie działającego zawodu ...ogrodnika terenów zieleni - dało katastrofalne skutki - widoczne w wielu miejscach w Polsce.  rozwiń