Inwestycje na rynku odpadów napotykają bariery

  • Newseria.pl
  • 23-11-2015
  • drukuj
Inwestycje na rynku odpadów napotykają w Polsce na podobne bariery jak w innych branżach. Do najpoważniejszych należy niestabilne prawo, które nie gwarantuje możliwości zaplanowania długoterminowej inwestycji. Pozytywnie zmienia się natomiast podejście polskiego społeczeństwa do nowoczesnych metod utylizacji odpadów.
Inwestycje na rynku odpadów napotykają bariery
Szczecińska spalarnia w budowie. Fot. bad

– Poruszamy się w obszarze pomiędzy zagospodarowaniem odpadów, bo osady pościekowe są również odpadem, a energetyką. To oznacza, że możemy korzystać z ewentualnego systemu wsparcia z tytułu produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii pracujących na takich właśnie paliwach – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Grzegorz Maj, dyrektor ds. innowacji i realizacji inwestycji w firmie Eneris. – Problem polega na tym, że te systemy wsparcia od wielu lat podlegają zmianom, które nie są do końca jasne i to powoduje, że inwestorzy mają problem z zaprogramowaniem ekonomicznym takiego projektu.

Czytaj też: Zakład gospodarki odpadami nie może narzucać nieuczciwych cen

Tych barier, jak dodaje Grzegorz Maj, jest dużo, natomiast główną z nich jest w dalszym ciągu niestabilne prawo, które nie gwarantuje długoterminowego projektowania ekonomicznego dla takich inwestycji. Poprawia się za to społeczne postrzeganie spalarni, które muszą spełniać wysokie wymagania i są bardziej przyjazne środowisku niż składowiska śmieci.

Pozytywna zmiana w świadomości społeczeństwa

– Nie mam wątpliwości, że przez ostatnie lata nastąpiła poważna zmiana w świadomości społeczeństwa – podkreśla Grzegorz Maj. – Edukacja zrobiła swoje i obecnie właściwie nie mówimy o spalarniach, mówimy o nowoczesnych źródłach, zazwyczaj kogeneracyjnych, na paliwa odnawialne, w związku z tym postrzeganie społeczne również się zmienia.

Jak podkreśla, na tradycyjnych składowiskach odpadów komunalnych często wybuchają np. pożary. Polacy zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że jest to znacznie gorsze zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców niż kontrolowana utylizacja. Wobec podobnych zagrożeń spalarnie śmieci przestają być postrzegane jako złe rozwiązanie.

– Mówimy o instalacjach, które gwarantują najwyższe standardy emisji – zwraca uwagę dyrektor ds. innowacji i realizacji inwestycji Eneris. – To nie tylko my, ale wszyscy ci, którzy budują w tej chwili instalacje termicznego przekształcania odpadów w Europie, są poddani najwyższym wymaganiom, standardom odnośnie do emisji. Tutaj po prostu zagrożeń nie ma. To jest najbardziej bezpieczna z dostępnych forma utylizacji czy odzysku z udziałem odpadów komunalnych.

Składowanie wiąże się z ryzykiem skażenia gruntu czy emisją np. metanu. Jak podkreśla Grzegorz Maj, Polacy zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że nawet gdy składowisko jest zaopatrzone w nowoczesne instalacje do odzysku metanu, to nie uniknie się emisji do powietrza ze składowisk.

– Zatem tutaj następuje poprawa, aczkolwiek w wielu miejscach spotykamy się jeszcze w dalszym ciągu z dużą nieufnością – mówi Grzegorz Maj z Eneris. – Ważna jest komunikacja, ważne jest tłumaczenie, ważne jest to, w jaki sposób rzeczywiście przedstawiamy tę kwestię społeczeństwu. Jeżeli robi się to w sposób uczciwy, rzetelny, to zazwyczaj przynosi to dobre efekty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Będzie nas prawdopodobnie stać na utylizacje plazmową obejmującą maksimum 20% odpadów komunalnych, po odzyskaniu 80% odpadów w recyklingu w systemie o zerowych kosztach. Surowce wtórne rekompensują koszty recyklingu. Czy mógłby Pan, zwracam się do dr-a inż. Bogdana Sedlera, zrobić wstępną symulację ...kosztów utylizacji plazmowej obejmującej do 20% odpadów? Byłby to sposób na czystsze powietrze przy ograniczonych kosztach. rozwiń

w.potega@neostrada.pl, 2015-11-24 12:27:26 odpowiedz

Złom po 15 gr , makulatura po 10 gr , tak wygląda polska gospodarka PO rządach Tuska i Komorowskiego . Ruina w skupach odpadów .

Ćierpliwy Polak, 2015-11-24 09:26:21 odpowiedz

Najbardziej nowoczesną formą utylizacji odpadów komunalnych jest zaawansowana gazyfikacja: piroliza zaawansowana i gazyfikacja plazmowa ( vide: instalacja Tees Valley, Etap I -350 000 t/rok, 2015,Etap II -2016, 350 000t/rok, koszt: I+II = 720 mln EURO, etc.). Najbardziej nowoczesna spalarnia produ...kuje zw. toksyczne jak dioksyny i furany w postaci lotnej (przenoszą je mikrocząstki nie wychwytywane przez filtry) i żużla ( do 30% wsadu). Stąd decyzja Francji, po wieloletnim oporze społeczeństwa, podobnie jak ostatnio Niemiec, o zamykaniu starszych spalarni i nie budowaniu nowych. Dokument BBC pt. TRASHED, 2012 doskonale do ilustruje (ostatnio prezentowany był 26 paźdz. 2015 na Uniw. Ekonomicznym w Poznaniu, podczas Konferencji "Zero Waste Economy"). Okazją do dyskusji będzie Forum Ekonomiczne w dniach 18-20 grudnia 2015 w Karpaczu ( panel " Utylizacja odpadów metodą plazmową.Możliwości i rzeczywistość", którego będę moderatorem). Dr inż. Bogdan Sedler Fundacja Naukowo - Techniczna "Gdańsk" Porozma rozwiń

Bogdan Sedler, 2015-11-24 09:04:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE