PARTNER PORTALU
 • BGK

Inwestycje na rynku odpadów napotykają bariery

 • Newseria.pl    23 listopada 2015 - 20:09
Inwestycje na rynku odpadów napotykają bariery

Szczecińska spalarnia w budowie. Fot. bad

Inwestycje na rynku odpadów napotykają w Polsce na podobne bariery jak w innych branżach. Do najpoważniejszych należy niestabilne prawo, które nie gwarantuje możliwości zaplanowania długoterminowej inwestycji. Pozytywnie zmienia się natomiast podejście polskiego społeczeństwa do nowoczesnych metod utylizacji odpadów.
– Poruszamy się w obszarze pomiędzy zagospodarowaniem odpadów, bo osady pościekowe są również odpadem, a energetyką. To oznacza, że możemy korzystać z ewentualnego systemu wsparcia z tytułu produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii pracujących na takich właśnie paliwach – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Grzegorz Maj, dyrektor ds. innowacji i realizacji inwestycji w firmie Eneris. – Problem polega na tym, że te systemy wsparcia od wielu lat podlegają zmianom, które nie są do końca jasne i to powoduje, że inwestorzy mają problem z zaprogramowaniem ekonomicznym takiego projektu.

Czytaj też: Zakład gospodarki odpadami nie może narzucać nieuczciwych cen

Tych barier, jak dodaje Grzegorz Maj, jest dużo, natomiast główną z nich jest w dalszym ciągu niestabilne prawo, które nie gwarantuje długoterminowego projektowania ekonomicznego dla takich inwestycji. Poprawia się za to społeczne postrzeganie spalarni, które muszą spełniać wysokie wymagania i są bardziej przyjazne środowisku niż składowiska śmieci.

Pozytywna zmiana w świadomości społeczeństwa

– Nie mam wątpliwości, że przez ostatnie lata nastąpiła poważna zmiana w świadomości społeczeństwa – podkreśla Grzegorz Maj. – Edukacja zrobiła swoje i obecnie właściwie nie mówimy o spalarniach, mówimy o nowoczesnych źródłach, zazwyczaj kogeneracyjnych, na paliwa odnawialne, w związku z tym postrzeganie społeczne również się zmienia.

Jak podkreśla, na tradycyjnych składowiskach odpadów komunalnych często wybuchają np. pożary. Polacy zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że jest to znacznie gorsze zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców niż kontrolowana utylizacja. Wobec podobnych zagrożeń spalarnie śmieci przestają być postrzegane jako złe rozwiązanie.

– Mówimy o instalacjach, które gwarantują najwyższe standardy emisji – zwraca uwagę dyrektor ds. innowacji i realizacji inwestycji Eneris. – To nie tylko my, ale wszyscy ci, którzy budują w tej chwili instalacje termicznego przekształcania odpadów w Europie, są poddani najwyższym wymaganiom, standardom odnośnie do emisji. Tutaj po prostu zagrożeń nie ma. To jest najbardziej bezpieczna z dostępnych forma utylizacji czy odzysku z udziałem odpadów komunalnych.

Składowanie wiąże się z ryzykiem skażenia gruntu czy emisją np. metanu. Jak podkreśla Grzegorz Maj, Polacy zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że nawet gdy składowisko jest zaopatrzone w nowoczesne instalacje do odzysku metanu, to nie uniknie się emisji do powietrza ze składowisk.

– Zatem tutaj następuje poprawa, aczkolwiek w wielu miejscach spotykamy się jeszcze w dalszym ciągu z dużą nieufnością – mówi Grzegorz Maj z Eneris. – Ważna jest komunikacja, ważne jest tłumaczenie, ważne jest to, w jaki sposób rzeczywiście przedstawiamy tę kwestię społeczeństwu. Jeżeli robi się to w sposób uczciwy, rzetelny, to zazwyczaj przynosi to dobre efekty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • w.potega@neostrada.pl, 2015-11-24 12:27:26

  Będzie nas prawdopodobnie stać na utylizacje plazmową obejmującą maksimum 20% odpadów komunalnych, po odzyskaniu 80% odpadów w recyklingu w systemie o zerowych kosztach. Surowce wtórne rekompensują koszty recyklingu. Czy mógłby Pan, zwracam się do dr-a inż. Bogdana Sedlera, zrobić wstępną symulację ...kosztów utylizacji plazmowej obejmującej do 20% odpadów? Byłby to sposób na czystsze powietrze przy ograniczonych kosztach.  rozwiń
 • Ćierpliwy Polak, 2015-11-24 09:26:21

  Złom po 15 gr , makulatura po 10 gr , tak wygląda polska gospodarka PO rządach Tuska i Komorowskiego . Ruina w skupach odpadów .
 • Bogdan Sedler, 2015-11-24 09:04:38

  Najbardziej nowoczesną formą utylizacji odpadów komunalnych jest zaawansowana gazyfikacja: piroliza zaawansowana i gazyfikacja plazmowa ( vide: instalacja Tees Valley, Etap I -350 000 t/rok, 2015,Etap II -2016, 350 000t/rok, koszt: I+II = 720 mln EURO, etc.). Najbardziej nowoczesna spalarnia produ...kuje zw. toksyczne jak dioksyny i furany w postaci lotnej (przenoszą je mikrocząstki nie wychwytywane przez filtry) i żużla ( do 30% wsadu). Stąd decyzja Francji, po wieloletnim oporze społeczeństwa, podobnie jak ostatnio Niemiec, o zamykaniu starszych spalarni i nie budowaniu nowych. Dokument BBC pt. TRASHED, 2012 doskonale do ilustruje (ostatnio prezentowany był 26 paźdz. 2015 na Uniw. Ekonomicznym w Poznaniu, podczas Konferencji "Zero Waste Economy"). Okazją do dyskusji będzie Forum Ekonomiczne w dniach 18-20 grudnia 2015 w Karpaczu ( panel " Utylizacja odpadów metodą plazmową.Możliwości i rzeczywistość", którego będę moderatorem). Dr inż. Bogdan Sedler Fundacja Naukowo - Techniczna "Gdańsk" Porozma  rozwiń