PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje wiatrowe wciąż niepewne

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    26 czerwca 2012 - 07:35
Inwestycje wiatrowe wciąż niepewne

Niepewność związana z kształtem nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii torpeduje inwestycje. Pozyskanie finansowania, szczególnie dla farm wiatrowych, jest dziś niemożliwe.
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", nowe prawo regulujące system wsparcia dla zielonej energetyki miało wejść w życie w styczniu 2012 r., ale trzeba będzie na nie poczekać co najmniej do początku 2013 r. A to i tak optymistyczne założenie, bo na razie prezentowane są tylko fragmenty ustawy.

"Przedłużające się prace nad ustawą sprawiają, że wstrzymywane jest finansowanie projektów, które mogłyby być realizowane. Wiele z nich utknęło. Ten rok dla energetyki zielonej, a w szczególności wiatrowej, jest stracony" - mówi Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Obecnie kończone są tylko te inwestycje, które uzyskały finansowanie przed laty. Nowych inwestycji prawie nie ma.

"Sytuacja nie sprzyja inwestowaniu" - przyznaje Grzegorz Skarżyński, dyrektor inwestycyjny Tundra Advisory, doradzającej przy inwestycjach wiatrowych.

Czytaj też:Miasta promują energetykę odnawialną 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Bolek, 2012-06-26 11:04:36

    W tzw. inwestycjach wiatrowych społeczeństwo zaczyna mieć coś do powiedzenia. Dzięki społecznikom, prawdziwym lokalnym ekologom ( np. Koalicja Bezpieczna Energia) jest szansa na pogodzenie przeciwstawnych interesów-- tzw. inwestorów ( czytaj "załatwiaczy" pozwoleń na budowę przeznaczonych ...oczywiście do odstąpienia za "godziwą" zapłatą koncernom energetycznym), lokalnych społeczności oraz wszystkich konsumentów energii.  rozwiń
  • Alutka, 2012-06-26 10:50:49

    powinni się spodziewać przerwy