Inwestycje wiatrowe wciąż niepewne

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 26-06-2012
  • drukuj
Niepewność związana z kształtem nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii torpeduje inwestycje. Pozyskanie finansowania, szczególnie dla farm wiatrowych, jest dziś niemożliwe.
Inwestycje wiatrowe wciąż niepewne

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", nowe prawo regulujące system wsparcia dla zielonej energetyki miało wejść w życie w styczniu 2012 r., ale trzeba będzie na nie poczekać co najmniej do początku 2013 r. A to i tak optymistyczne założenie, bo na razie prezentowane są tylko fragmenty ustawy.

"Przedłużające się prace nad ustawą sprawiają, że wstrzymywane jest finansowanie projektów, które mogłyby być realizowane. Wiele z nich utknęło. Ten rok dla energetyki zielonej, a w szczególności wiatrowej, jest stracony" - mówi Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Obecnie kończone są tylko te inwestycje, które uzyskały finansowanie przed laty. Nowych inwestycji prawie nie ma.

"Sytuacja nie sprzyja inwestowaniu" - przyznaje Grzegorz Skarżyński, dyrektor inwestycyjny Tundra Advisory, doradzającej przy inwestycjach wiatrowych.

Czytaj też:Miasta promują energetykę odnawialną 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

W tzw. inwestycjach wiatrowych społeczeństwo zaczyna mieć coś do powiedzenia. Dzięki społecznikom, prawdziwym lokalnym ekologom ( np. Koalicja Bezpieczna Energia) jest szansa na pogodzenie przeciwstawnych interesów-- tzw. inwestorów ( czytaj "załatwiaczy" pozwoleń na budowę przeznaczonych ...oczywiście do odstąpienia za "godziwą" zapłatą koncernom energetycznym), lokalnych społeczności oraz wszystkich konsumentów energii. rozwiń

Bolek, 2012-06-26 11:04:36 odpowiedz

powinni się spodziewać przerwy

Alutka, 2012-06-26 10:50:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE