PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak dojechać autobusem na lotnisko w Pyrzowicach? Władze metropolii zapytają mieszkańców o trasy autobusów

  • aw/PAP    13 marca 2018 - 06:33
Jak dojechać autobusem na lotnisko w Pyrzowicach? Władze metropolii zapytają mieszkańców o trasy autobusów
Obecnie dojazd z centrum Metropolii na oddalone o ok. 40 km na katowickie lotnisko zapewniają komercyjne kursy samorządowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach (fot.PTWP)

Nowe połączenia autobusowe na lotnisko Katowice w Pyrzowicach planuje uruchomić jeszcze w wakacje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wcześniej jednak, przed końcem marca br., zamierza zebrać opinie mieszkańców m.in. nt. tras.
  • Jeszcze w ub. roku przedstawiciele GZM zapowiadali, że jednym z pierwszych działań Zarządu Transportu Metropolitalnego będzie samodzielne uruchomienie w 2018 r. komunikacji autobusowej do lotniska Katowice.
  • Początkowo pojawiła się koncepcja, aby autobusy jeździły tam co godzinę dwiema trasami: z Gliwic oraz Tychów - przez Katowice i Sosnowiec.
  • Zanim komunikacja ZTM na lotnisko zacznie funkcjonować, trzeba jeszcze m.in. przeprowadzić przetarg na jej obsługę.

Od stycznia br. na terenie całej Metropolii obowiązują już m.in. wspólny cennik biletów jednorazowych komunikacji miejskiej (w miejsce taryf trzech dotychczasowych organizatorów) i bezpłatne przejazdy do 16. roku życia. Od 1 kwietnia br. zacznie obowiązywać wspólny cennik biletów okresowych.

GZM utworzyła też już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie na jej terenie funkcję organizatora komunikacji (od dotychczasowych organizatorów). Do metropolitalnej sieci komunikacyjnej w dalszej perspektywie włączona ma zostać kolej.

W ub. tygodniu dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego Marek Kopel sygnalizował w lokalnym Radiu Piekary, że komunikacja na lotnisko miałaby ruszyć w sierpniu br., łącząc Katowice Airport jedną linią z Gliwicami, a dwiema z Katowicami (przez Chorzów lub Sosnowiec).

W poniedziałek (12 marca) przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak powiedział jednak, że komunikacja na lotnisko jest jeszcze w sferze projektowania. "Na pewno jesteśmy przed etapem konsultacji z miastami - które to miałyby być te główne ośrodki. Chcę jeszcze też przeprowadzić konsultacje - zapytać mieszkańców" - powiedział Karolczak.

"Do końca marca postaramy się to zrobić. Internet, dwa-trzy spotkania - na pewno nie konsultacje formalne, bo to trwałoby dwa miesiące. A chcielibyśmy, aby choć przez część wakacji te połączenia kursowały. Natomiast wszyscy ci, którzy mają chęć oceny, czy wypowiedzenia się, jak te linie miałyby wyglądać - zapraszamy do dyskusji" - zadeklarował przewodniczący zarządu GZM.

Wskazał, że perspektywa takich konsultacji i podjęcia decyzji o przyszłym funkcjonowaniu połączeń lotniskowych, nie będzie odległa. Zanim komunikacja ZTM na lotnisko zacznie bowiem funkcjonować, trzeba jeszcze m.in. przeprowadzić przetarg na jej obsługę. "A chcielibyśmy, żeby to najpóźniej na początku sierpnia zaczęło działać" - zaznaczył Karolczak.

Obecnie dojazd z centrum Metropolii na oddalone o ok. 40 km na katowickie lotnisko zapewniają komercyjne kursy samorządowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach (kilkanaście kursów w każdą stronę dziennie). Cena za bilet normalny wynosi 27 zł, a czas przejazdu to 55 minut.

Czas przejazdu nowym połączeniem Metropolii z Katowic byłby podobny, jednak - według wcześniejszych sygnałów - cena biletu miałaby wynieść 14 zł. Odpowiadałoby to cenie biletu całodobowego, który będzie obowiązywał w GZM od 1 kwietnia. To z kolei oznaczałoby, że pasażer kupując bilet dla linii lotniskowej, mógłby podróżować również komunikacją miejską przez 24 godziny po całym obszarze Metropolii.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.