PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak gminy chcą oszczędzić na oświetleniu

  • wnp.pl    23 lutego 2012 - 08:01

Energa Oświetlenie, spółka z grupy Energa, zmodernizowała oświetlenie drogowe w gminie Postomino. Spółka wymieniła 480 opraw oświetleniowych, co pozwoli zaoszczędzić gminie 130 tys. zł rocznie. Na duże oszczędności liczą też inne gminy, które podpisały umowę kompleksową ze spółką oświetleniową.
Przed modernizacją oświetlenia w Postominie (powiat sławieński w województwie zachodniopomorskim) dominowały energochłonne oprawy rtęciowe o mocy 250 W.
 
Po wymianie większość lamp wyposażona jest w energooszczędne sodowe oprawy marki Philips o mocy 70 W. Dzięki temu średni roczny koszt zużycia energii elektrycznej na jedną oprawę obniży się z 473 zł do 199 zł. Gmina zyskała lepiej doświetlone ulice przy wydatkach niższych o blisko 60 procent.
 
- Modernizacja to ogromny skok jakościowy w standardzie oświetlenia gmin, znacznie odczuwalny przez mieszkańców - przyznaje Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino. 

Więcej na ten tema czytaj tutaj
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Komentator, 2012-02-24 08:55:04

    Ja poddam pod rozwage tylko kilka tez: 1. Wartość zamówienia na energię (a więc część z umowy kompleksowej) w obliczu zawarcia nowych umów musi być poniżej 14.000 euro 2. Przy swobodzie wyboru dostawcy jest to dobry ruch PR-owski biorąc pod uwagę problemy jakie ta spółka piętrzy samorządom 3. Pro...wadzi to do sytuacji braku wypracowania jednolitej linii umów na konserwację oświetlenia 4. Zgadzam się z przedmówcą dziękuję za uwagę i życzę wielu samodzielnych przemyśleń  rozwiń
  • scept, 2012-02-24 07:19:10

    Co z tego, jak całą zaoszczędzona kwotę trzeba zapłacić za modernizację sieci w ramach kompleksowej umowy. Gmina zapłaci tyle samo lub więcej niż przed modrrnizacją i energrtyka wychdzi na swoje z zyskiem.