Jak gminy sprawdzą, czy wszyscy mieszkańcy płacą za śmieci

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 30-01-2013
  • drukuj
Już od 1 lipca tego roku ściągalność opłat za wywóz śmieci będzie miało kluczowe znaczenie dla budżetów gmin. One to, za pośrednictwem wybranych w przetargach firm, będą gospodarować śmieciami na swoim terenie i pobierać stosowne opłaty.
Jak gminy sprawdzą, czy wszyscy mieszkańcy płacą za śmieci

"Dziennik Gazeta Prawna" sprawdził, jakie metody samorządy zastosują w celu ustalenia rzeczywistej liczby mieszkańców, by skutecznie ściągać od nich opłaty za wywóz odpadów.

Oto kilka przykładów takich działań, podanych przez gazetę. Np. Łódź zamierza prowadzić monitoring ilości odpadów zebranych z poszczególnych tras przez firmę odbierającą śmieci.

Z donosów firm odbierających śmieci będą korzystać także urzędnicy w Katowicach. Z kolei w aglomeracji poznańskiej do weryfikacji mieszkańców planuje się wykorzystać dane z list wyborczych lub informacje o zużyciu wody od firm wodociągowych.

Badane również będą pojemniki na śmieci. Ich przepełnienie może świadczyć o zaniżeniu rzeczywistej liczby mieszkańców.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem PortaluSamorządowego.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (8)ZOBACZ WSZYSTKIE

JAK mieszkańcy zaczną porzadnio segregować to możemy płacic. Jak do tej pory selektywna zbiórka, musi przejśc przez sortownie, by wyciągać z niej smieci i się do niej dokłada. Hyzy Ruj reprezentuje typowy dla ciemnej masy poglad, "czy się stoi czy się lezy...się należy" Jeszcze raz- n...ajpierw segregacja porzadna, potem oczekiwania..... rozwiń

111, 2013-02-04 14:44:21 odpowiedz

Utopijna ustawa, do tego bubel prawny!!! Selektywna zbiórka odpadów to czysty zysk i niech sobie firmy śmieciowe płacą z tych zysków...

Hyży Ruj, 2013-02-04 13:47:21 odpowiedz

NIE SPRAWDZĄ, tak jak i nie sprawdzą czy ktoś segreguje! A zwłaszcza w blokach nic nie sprawdzą! Utopijna ustawa, do tego bubel prawny!!!

777, 2013-02-04 08:07:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE