PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak gminy sprawdzą, czy wszyscy mieszkańcy płacą za śmieci

 • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    30 stycznia 2013 - 06:50
Jak gminy sprawdzą, czy wszyscy mieszkańcy płacą za śmieci

Już od 1 lipca tego roku ściągalność opłat za wywóz śmieci będzie miało kluczowe znaczenie dla budżetów gmin. One to, za pośrednictwem wybranych w przetargach firm, będą gospodarować śmieciami na swoim terenie i pobierać stosowne opłaty.
"Dziennik Gazeta Prawna" sprawdził, jakie metody samorządy zastosują w celu ustalenia rzeczywistej liczby mieszkańców, by skutecznie ściągać od nich opłaty za wywóz odpadów.

Oto kilka przykładów takich działań, podanych przez gazetę. Np. Łódź zamierza prowadzić monitoring ilości odpadów zebranych z poszczególnych tras przez firmę odbierającą śmieci.

Z donosów firm odbierających śmieci będą korzystać także urzędnicy w Katowicach. Z kolei w aglomeracji poznańskiej do weryfikacji mieszkańców planuje się wykorzystać dane z list wyborczych lub informacje o zużyciu wody od firm wodociągowych.

Badane również będą pojemniki na śmieci. Ich przepełnienie może świadczyć o zaniżeniu rzeczywistej liczby mieszkańców.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem PortaluSamorządowego.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • 111, 2013-02-04 14:44:21

  JAK mieszkańcy zaczną porzadnio segregować to możemy płacic. Jak do tej pory selektywna zbiórka, musi przejśc przez sortownie, by wyciągać z niej smieci i się do niej dokłada. Hyzy Ruj reprezentuje typowy dla ciemnej masy poglad, "czy się stoi czy się lezy...się należy" Jeszcze raz- n...ajpierw segregacja porzadna, potem oczekiwania.....  rozwiń
 • Hyży Ruj, 2013-02-04 13:47:21

  Utopijna ustawa, do tego bubel prawny!!! Selektywna zbiórka odpadów to czysty zysk i niech sobie firmy śmieciowe płacą z tych zysków...
 • 777, 2013-02-04 08:07:08

  NIE SPRAWDZĄ, tak jak i nie sprawdzą czy ktoś segreguje! A zwłaszcza w blokach nic nie sprawdzą! Utopijna ustawa, do tego bubel prawny!!!