PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak metro zmienia Warszawę

  • GK    5 września 2013 - 16:35
Jak metro zmienia Warszawę

Nowe chodniki, dwa ronda, pasy i drogi rowerowe powstaną na ul. Świętokrzyskiej i Kopernika. Rozpoczyna się pierwszy etap modernizacji tych śródmiejskich ulic – na odcinku od ul. Nowy Świat do Tamki.
Dziś ul. Świętokrzyska to niemal w całości plac budowy centralnego odcinka II linii metra. Ale rozkopane dziś chodniki i jezdnia będą dla tej ulicy początkiem przemiany.

Po zakończeniu budowy, gdy znikną wykopy i płoty, ul. Świętokrzyska zamieni się w estetyczną i przyjazną pieszym śródmiejską ulicę. Pierwszy etap prac, na odcinku od ul. Nowy Świat do Tamki, rozpocznie się już w nocy z poniedziałku na wtorek (z 9 na 10 września).

Drogowcy z Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg wymienią krawężniki na kamienne, ułożą nowy chodnik z betonowych płyt o wymiarach 50x50 cm, wytyczą nowe drogi rowerowe. Na jezdni będzie po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

Na skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i Kopernika oraz ul. Kopernika i Tamki zbudowane zostaną ronda. Ronda, a także miejsca i zatoki postojowe, będą wykonane z grafitowej kostki kamiennej. Nowe będzie także oświetlenie uliczne, przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa. Roboty potrwają około czterech tygodni i będą kosztowały ok. 3 mln zł.

Na czas robót wyłączony z ruchu zostanie ciąg ulic Świętokrzyska i Kopernika od ul. Nowy Świat do Tamki. Na ul. Oboźnej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy, a na ul. Foksal i Okólnik będzie można dostać się od ul. Tamka. Utrzymany będzie dojazd do szpitala dziecięcego.

Swoje trasy zmienią autobusy linii 102, 105, 444 - od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska pojadą, w obu kierunkach, ulicami: Nowy Świat - pl. Trzech Krzyży - Książęca - L. Kruczkowskiego, po czym wrócą na swoje trasy. Autobusy linii nocnych N14, N64 w kierunku pętli Olesin i Choszczówka od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska będą kursowały ulicami: Nowy Świat - pl. Trzech Krzyży - Książęca - L. Kruczkowskiego. Natomiast w kierunku pętli Dw. Centralny od skrzyżowania Tamka/Kruczkowskiego pojadą ulicami: L. Kruczkowskiego - Książęca - Nowy Świat.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl.

Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl .

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.