PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak obniżyć rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie?

 • aw/Newseria    5 maja 2016 - 07:40
Jak obniżyć rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie?
Konsumenci mogą także porównać poziom własnego poboru ze średnią całego budynku (fot. PTWP)

• Blisko 70 proc. wydatków związanych z użytkowaniem lokalu stanowią opłaty za centrale ogrzewanie i prąd.
• Tylko dzięki dokładniejszej kontroli zużycia rachunki mogłyby być niższe o kilkanaście procent.
Na rynku są dostępne rozwiązania, które umożliwiają kontrolę zużycia mediów w mieszkaniu.

– Są platformy, które pozwalają kontrolować zużycie i mieć wpływ na to, ile zużywamy ciepła, wody i jak dużo za to płacimy. Najważniejsze plusy takich rozwiązań to prostota, dostępność i bardzo niskie koszty – przekonuje Joanna Miłkowska, regionalny dyrektor sprzedaży Ista Polska.

Są systemy, które pozwalają użytkownikom pozyskać zarówno dzienną, tygodniową, jak i miesięczną informację o zużyciu ciepła oraz wody. Konsumenci mogą także porównać poziom własnego poboru ze średnią całego budynku. Narzędzie to daje również możliwość weryfikacji zużycia w poszczególnych pomieszczeniach. Możliwe jest także sprawdzenie nawet trzyletniej historii konsumpcji mediów.

Koszty energii i czynników energetycznych stanowią coraz większą część opłat mieszkaniowych. Jak podkreśla ekspert, jeśli lokatorzy mają możliwość kontroli zużycia ciepła i wody bez konieczności czekania na koniec okresu rozliczeniowego, to mogą w razie potrzeby tak zmienić swoje zachowania, aby zmniejszyć wysokość rachunków.

Jak działa system kontroli?

Platforma jest dostępna z poziomu przeglądarki internetowej, ale planowane jest także wdrożenie specjalnej aplikacji mobilnej. Na koszty użytkowania platformy składa się jednorazowa opłata abonamentowa i aktywacyjna (około 10 zł) oraz roczny abonament (6 zł). Nieruchomość musi być wyposażona w radiowe urządzenia pomiarowe i wskazujące, jak np. podzielniki kosztów ogrzewania, ciepłomierze, wodomierze oraz centralki zapewniające cykliczne przesyłanie danych o zużyciu poszczególnych mediów. Mieszkańcy muszą też sprawdzić, czy zarządca, wspólnota mieszkaniowa albo spółdzielnia umożliwiają korzystanie z systemu.

– Korzystanie z systemu przyczyni się do zwiększenia efektywności w zarządzaniu energią, przynosząc realne korzyści finansowe i środowiskowe. Chcemy przyczynić się do tego, żeby emisja dwutlenku węgla rzeczywiście została zmniejszona o 20 proc. do 2020 roku zgodnie z celem wyznaczonym przez Unię Europejską – deklaruje Joanna Miłkowska.

Do grona 8 tys. klientów przedsiębiorstwa należą spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, gminy, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, deweloperzy, architekci, projektanci i instalatorzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • KajotKa, 2016-06-15 14:12:13

  Polecam zmienić dostawcę energii elektrycznej i gazu na firmę Axpo. My w domu zmieniliśmy prawie rok temu i super sobie chwalimy. Oszczędności są całkiem spore - przy ogrzewaniu gazowym i elektrycznym nawet do kilkudziesieciu zlotych mesiecznie zima. polecam tym, ktorzy chca obnizyc rachunki za prad... i gaz.  rozwiń
 • hania, 2016-06-07 00:29:33

  Do rudzia: o to dobry pomysł i sami skorzystaliśmy. biuro nieduże ale tu się trochę oszczędzi, tam i uzbiera się większa sumka.
 • rudzia, 2016-06-06 00:36:45

  Księgowa w mojej firmie wpadła na EnPuls i tam można wystawić się tak jakby na licytację i dostawcy biją się o ciebie i składają oferty.