PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak podtrzymać powrót Polaków do kolei

 • pt    13 lutego 2018 - 12:32
Jak podtrzymać powrót Polaków do kolei
Statystyki przewozowe kolei regionalnych rosną z roku na rok (fot. Facebook.com/KolejeMazowieckiePL)

Wyniki przewozowe za 2017 r. są poważną podstawą do stwierdzenia, że postrzeganie kolejowego transportu pasażerskiego przechodzi dynamiczną zmianę. Tak dobre statystyki są także motorem napędowym i motywacją dla jeszcze większych starań o to, by przywrócić kolei należne jej miejsce istotnego elementu zrównoważonego transportu zbiorowego – uważa Dariusz Grajda, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.
 • Statystyki przewozowe kolei regionalnych rosną z roku na rok.
 • Podstawą dla zwiększenia zainteresowania koleją jest jakość oferowana przez przewoźników.
 • Wspólny Bilet Samorządowy to pierwszy poważny krok ku integracji przewoźników samorządowych.

W świetle najnowszych statystyk z kolejowego transportu w ubiegłym roku skorzystały ponad 303 miliony osób. To o około jedenaście milionów więcej niż w roku poprzednim.

- Taka tendencja jest efektem podejmowania działań służących konsekwentnemu podnoszeniu jakości usług świadczonych przez przewoźników kolejowych, ale też silnym bodźcem dla dalszych przedsięwzięć na rzecz usprawnienia funkcjonowania tej gałęzi transportu. To także dowód na to, że społeczeństwo coraz chętniej jako środek transportu wybiera właśnie pociąg. Przed zarządzającymi koleją stoi poważne zadanie, którego celem jest sprostanie potrzebom społecznym związanym ze sposobem podróżowania – podkreśla Dariusz Grajda.  

Czytaj też: Koleje Mazowieckie z rekordowym kontraktem

Jak dodaje, dla kompleksowego działania ważna jest tu także integracja różnego rodzaju środków transportu - jak kolej, transport drogowy, lotniczy czy możliwość korzystania np. z parkingów, które umożliwiają dojazd prywatnym środkiem transportu, a następnie przesiadkę do zdecydowanie bardziej ekologicznego środka transportu publicznego, jakim jest pociąg.

Czytaj: Koleje Mazowieckie przewiozły rekordową liczbę pasażerów

Jak podkreśla dyrektor KM, w tę stronę idą przewoźnicy, także Koleje Mazowieckie obsługujące sieć parkingów działających w systemie „Parkuj i Jedź” w dziewięciu lokalizacjach - Żyrardowie, Celestynowie, Siedlcach, Ożarowie Mazowieckim, Brwinowie, Teresinie, Radomiu oraz Mińsku Mazowieckim i Błoniu, a także kierujące do pasażerów ofertę Biletu Lotniskowego umożliwiającego podróż nie tylko pociągiem na lotnisko, ale także przemieszczanie się autobusem lotniskowym oraz środkami transportu ZTM.

Innym służącym integracji działaniem zainicjowanym przez Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych (do którego należą także Koleje Mazowieckie) jest integracja kolei pomiędzy regionami.

Zdaniem Grajdy oferta „Wspólny Bilet Samorządowy” to pierwszy poważny krok ku integracji wśród przewoźników samorządowych, obsługujących kolejowe przewozy pasażerskie w poszczególnych województwach.

- Warto zwrócić uwagę na to, jak coraz prężniej przewoźnicy ci działają w obrębie regionów. Świadczą o tym choćby wyniki przewozowe. I tak np. Łódzka Kolei Aglomeracyjna na przestrzeni lat 2014-2017 odnotowała 95-procentowy wzrost liczby podróżnych (z 0,3 mln do 3,9 mln). Godny uwagi wzrost odnotowały w tym samym okresie także Koleje Małopolskie - z 0,03 mln do 5,73 mln, co oznacza aż 218-procentowy skok - tłumaczy.

Grajda uważa, że podstawą dla zwiększenia zainteresowania koleją jest jednak jakość oferowana przez przewoźników.

- To właśnie chęć zapewnienia jak najwyższej jakości podróży przyświecała działaniom podejmowanym w ramach projektu zakupu 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych przez Koleje Mazowieckie - mówi.

Spółka otrzymała aż 50 proc. alokacji środków w ramach konkursu ogłoszonego przez CUPT. To umożliwi jej zakup co najmniej 55 elektrycznych zespołów trakcyjnych produkcji Stadlera. To gigantyczne zamówienie niewątpliwie przełoży się nie tylko na jakość podróży, ale też umożliwi wypracowanie jeszcze lepszej oferty przewozowej.

- Dziś Koleje Mazowieckie są motorem rozwoju regionu i tym samym wspólnie z samorządem województwa budują Mazowsze, budują jego potencjał. Dlatego, chcąc wykorzystać swoje możliwości, aktywnie współpracują z innymi przewoźnikami dla osiągnięcia rozwiązań przyczyniających się do skutecznego podnoszenia jakości pasażerskich przewozów kolejowych – ocenia Grajda.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Piko, 2018-02-13 14:23:03

  Zachęcić ludzi do korzystania z kolei można poprzez nowoczesny tabor, duży komfort podróżowania, wysoką jakość obsługi i szybkość przejazdu. Jeżeli te warunki będą spełnione to chętnych do podróżowania koleją będzie przybywać.