PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak Polacy oceniają ustawę śmieciową?

  • AT    29 sierpnia 2013 - 12:28
Jak Polacy oceniają ustawę śmieciową?

Miesiąc po wejściu w życie „ustawy śmieciowej" 47% Polaków ocenia ją negatywnie. Jest to 6% wzrost niezadowolenia w stosunku do poprzedniego badania przeprowadzonego w czerwcu 2013 r. - wynika z badania On Board PR Ecco Network przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Rewolucja śmieciowa".
Jednocześnie 54% ankietowanych uważa, że w dłuższej perspektywie, zmiany w systemie odbioru odpadów pozytywnie wpłyną na czystość w ich najbliższej okolicy - dowiadujemy się z raportu.

Polacy są sceptycznie nastawieni do zmian, jakie zaszły w ich najbliższej okolicy po wejściu w życie nowych przepisów - tylko 5% respondentów ocenia je zdecydowanie pozytywnie, 26% raczej pozytywnie, a w sumie aż 47% negatywnie.

Czytaj też: Izba Gospodarcza Recyklingu: recykling w polskim wydaniu to fikcja

- Chociaż większość respondentów negatywnie ocenia rewolucję śmieciową, pocieszające jest, że w dłuższej perspektywie aż 54% mieszkańców spodziewa się poprawy czystości. Do osiągnięcia lepszych wskaźników w odbiorze, segregacji i zagospodarowaniu odpadów potrzebna jest jednak współpraca władz centralnych, samorządów i biznesu - komentuje Michał Kudła, dyrektor działu Gas & Industry w On Board Public Relations Ecco Network.

Co ciekawe, 46% badanych, pomimo wiary w pozytywne zmiany, nie wie, w jaki sposób została wybrana firma, która jest odpowiedzialna za wywóz śmieci z ich okolicy. Aż 65% mieszkańców uważa, że informacje o procedurach przetargowych nie były dostępne w wystarczającym stopniu.

- Raport On Board PR przynosi zaskakujące wnioski - 56% respondentów uważa, że procedury przetargowe były uczciwe i przejrzyste, choć 65% uważa, że publicznie dostępne informacje o nich nie były wystarczające. Czyli nie mając wiedzy o procedurach większość badanych nie miała do nich zastrzeżeń. Wynika z tego, że opinia publiczna przestaje być nadmiernie podejrzliwa, za to czuje się niedoinformowana. Ludzie podświadomie nie zakładają występowania nieprawidłowości. A zwłaszcza nie w swoim najbliższym sąsiedztwie - komentuje Jakub Kraszkiewicz, Senior Manager w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć Gospodarczych EY.

Badanie stanowi podstawę raportu pt „Rewolucja śmieciowa" przygotowanego przez On Board PR Ecco Network. Zostało przeprowadzone agencję SW Research w dwóch etapach: w dniach 19-23.06.2013 (przed wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej) oraz 30.07-04.08.2013 (po jej wejściu w życie). Zastosowano metodę internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI). Próba badawcza miała charakter losowy. Operatem losowania był panel internetowy SWpanel.pl, do udziału w badaniu zaproszono osoby w wieku od 18 do 65 lat.

Zebrano łącznie 815 (I etap) oraz 798 (II etap) w pełni wypełnionych kwestionariuszy, a dopuszczalny błąd statystyczny w badaniu nie przekraczał 3,6 punkta procentowego dla całej próby.

Ponieważ okres miesiąca od wejścia w życie ustawy jest zbyt krótki, żeby właściwie ocenić skutki wprowadzonych zmian, zaplanowano powtórzenie badania po upływie kolejnych kilku miesięcy.

Zobacz cały raport.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pom2013, 2013-09-04 11:09:09

    Lokalnej społeczności przede wszystkim trzeba uświadomić, że zasoby odpadów komunalnych, to także WŁASNE ZASOBY ENERGETYCZNE GMINY: wg doświadczeń Szwecji 2 tony odpadów to energetyczna równowartość 1 tony węgla. Z tego wynika, że w ustawie brak określenia celu - np. wytwarzanie energii - na potrzeb...y własne gminy oraz systemu motywacji aktywności gminy w tym zakresie. Dlatego i mieszkańcy i gminy traktują ustawę śmieciową jako generator kłopotów, a nie interesu. I mają rację.  rozwiń
  • w.potega@neostrada.pl, 2013-08-30 11:02:13

    Wnioski z badań są moim zdaniem nieprawidłowe. Nie wystarczy współpraca rządu z urzędnika gminnymi i z biznesem. O recyklingu rozstrzygną mieszkańcy, którzy na razie są jakby świadomie niedoinformowani. Zaś recykling wymaga wzrostu świadomości mieszkańców, bo oni o segregacji rozstrzygną i oni powin...ni segregacji dopilnowywać. Mieszkańców trzeba do segregacji u źródła finansowo zmotywować, a organizacyjnie głębszą niz dziś segregację umożliwić, zamiast wydawać pieniądze na zbędne instalacje, czyniąc surowce wtórne mniej wartościowymi. Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle.  rozwiń