Jak poprawić komunikację w mieście? Gdańsk sprawdza ruch

• Ruszają Gdańskie Badanie Ruchu 2016 by wiedzieć gdzie i jak poprawić komunikację.
• Co najmniej 10 tysięcy osób wypełni ankiety dotyczące ruchu.
• Miasto sprawdzi też pomiary ruchu aut i liczbę pasażerów w komunikacji miejskiej i kolejowej.
• Ma to pozwolić samorządowi ocenić, gdzie i jak polepszyć komunikację, zbudować nową ulicę itp.
Jak poprawić komunikację w mieście? Gdańsk sprawdza ruch
Aby zachęcić gdańszczan do udziału w ankiecie ogłoszono konkurs, w którym za udział w badaniu, można będzie wygrać elektryczny rower (fot.gdansk.pl/Grzegorz Mehring)

Jak poinformowano na poniedziałkowej (4 kwietnia) konferencji prasowej, przeprowadzanie ankiet i pomiarów, które złożą się na projekt pt. Gdańskie Badanie Ruchu 2016, rozpocznie się w tym tygodniu. Ich zakończenie planowane jest na połowę czerwca. Na zlecenie Biura Rozwoju Gdańska (BRG) przeprowadzi je prywatna firma.

Obecny na konferencji wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski przypomniał, że w ostatnim czasie w Gdańsku oddano do użytku wiele inwestycji, w tym (we wrześniu ub.r.) Pomorską Kolej Metropolitalną, która m.in. dowozi pasażerów do gdańskiego lotniska, a w najbliższym czasie otwarty ma zostać także tunel pod Martwą Wisłą, który usprawni transport do gdańskiego portu.

"Chcemy sprawdzić, jak będą kształtowały się zachowania mieszkańców w kontekście m.in. tych nowych realizacji, a także zbadać szereg innych uwarunkowań, by w pełni świadomie kształtować dalej politykę transportową w mieście" - mówił Bielawski.

Czytaj też: Miasta, kierowcy, korki: kluczem analiza natężenia ruchu drogowego

Z kolei dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edyta Damszel-Turek przypomniała, że trwają właśnie prace nad "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska". "Musimy zbadać, jak zachowują się mieszkańcy, bo to będzie miało wpływ na rozwój układu komunikacyjnego w mieście, przebieg dróg itp." - powiedziała.

W ramach badań ankieterzy mają odwiedzić co najmniej 10 tysięcy wskazanych wcześniej drogą losowania gdańszczan i poprosić ich o wypełnienie ankiety, w której odpowiedzą m.in. jak często i z pomocą jakich pojazdów podróżują po mieście. Respondenci zostaną też zapytani o motywację takich, a nie innych wyborów. Ankieterzy będą odwiedzać gdańszczan popołudniami od środy do piątku oraz - przez cały dzień w soboty.

Tą samą ankietę chętni gdańszczanie będą też mogli wypełnić w internecie: zostanie ona zamieszczona na stronie internetowej firmy Via Vistula (www.viavistula.pl), której miasto zleciło wykonanie badania. "Im więcej ankiet zostanie wypełnionych, tym lepsze będziemy mieli rozeznanie w potrzebach gdańszczan i tym lepiej będziemy wiedzieć, jakie zmiany komunikacyjne w mieście wprowadzić" - poinformowała Damszel-Turek.

Aby zachęcić gdańszczan do udziału w ankiecie ogłoszono konkurs, w którym za udział w badaniu, można będzie wygrać elektryczny rower.

Równolegle z ankietami, w 124 punktach Gdańska badany będzie także ruch pojazdów, a w 135 punktach - przeprowadzane pomiary liczby pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej i kolejowej (w tym PKM oraz bardzo popularnej w Trójmieście Szybkiej Kolei Miejskiej).

Osobna ankieta ma zostać przeprowadzona na terenie gdańskiego portu lotniczego. Klienci linii lotniczych, odprowadzające je osoby a także pracownicy portu - w sumie w liczbie około tysiąca, mają odpowiedzieć na pytania związane z komunikacją między lotniskiem a miejscami ich zamieszania.

Przedstawicielka firmy, która przeprowadzi badania - Paulina Struska, poinformowała, że same badania potrwają do połowy czerwca. Ich wstępne wyniki mają być znane w połowie lipca, a ostateczne - w formie transportowego modelu symulacyjnego, mają zostać przygotowane do końca września.

Analizy podobne do ruszających właśnie Gdańskich Badań Ruchu 2016, przeprowadzano wcześniej w mieście dwukrotnie: w 1998 oraz 2009 roku.

Krakowska firma, która przeprowadzi tegoroczne badania, otrzyma za swoją pracę 550 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE