PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak rozpocząć sezon rowerowy?

  • InfoWire.pl/AT    17 kwietnia 2018 - 07:59
Jak rozpocząć sezon rowerowy?
Zanim wsiądziemy na rower, powinniśmy upewnić się, że jest on sprawny i nadaje się do jazdy (fot.pixabay.com)

Dla wielu osób wiosna oznacza to rozpoczęcie sezonu rowerowego. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak należycie przygotować się do jazdy. Maja Włoszczowska, medalistka olimpijska w kolarstwie górskim, udziela kilku wartościowych porad.
Doładowanie energią na codzienne wyzwania

- Jazda na rowerze to przede wszystkim ogromna frajda i niezwykle dużo dobra dla naszego zdrowia i naszego ducha. Dla naszego zdrowia – ponieważ wysiłek fizyczny po prostu poprawia kondycję i świetnie się po nim czujemy – mówi mistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska, której nowa książka „Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką” trafiła właśnie do sprzedaży.

Czytaj też: W samorządach szykuje się rowerowa rewolucja

A dla naszego ducha – bo jest to kontakt z naturą, odpoczynek od zgiełku miasta, od smartfonów, od tabletów, od komputerów. To niesamowite doładowanie energią na wszystkie wyzwania, które nas czekają - dodaje.

Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od sprzętu

Zanim wsiądziemy na rower, powinniśmy upewnić się, że jest on sprawny i nadaje się do jazdy. Niedziałające hamulce, niedopięte koła czy niedopompowane opony mogą stanowić dla nas zagrożenie, tymczasem bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.

Najlepiej zaprowadzić rower do dobrego serwisu, gdzie mechanicy zrobią przegląd pojazdu, wyczyszczą go, nasmarują i wykonają wszystkie inne niezbędne czynności, dzięki czemu będzie on działał, jak należy, a my będziemy czuć się na nim bezpiecznie.

Dobre przygotowanie gwarancją udanej jazdy

Co powinniśmy mieć ze sobą, kiedy idziemy pojeździć? Najważniejszy jest kask, który zapewni ochronę naszej głowie w razie jakiegoś upadku. Zwróćmy również uwagę na odpowiedni ubiór.

- Najlepiej ubierzmy się w oddychające tkaniny, które sprawią, że nie przegrzejemy organizmu, a z drugiej strony ochronią nas przed różnymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.Warto zawsze zabrać jakąś pelerynkę, która zabezpieczy nas przed wiatrem, bo jednak na rowerze odczuwalna temperatura jest inna. Pamiętajmy też, jeżeli jedziemy w góry, że im wyżej, tym zimniej. Poza tym weźmy zawsze ze sobą coś do picia i coś do jedzenia, ewentualnie 5 zł w kieszeń, aby móc zaopatrzyć się w kiosku, kiedy zabraknie nam energii. A przede wszystkim zabierajmy dobry humor i najlepiej towarzystwo, bo w towarzystwie wszystko sprawia większą frajdę i jest bezpieczniej – radzi kolarka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ola, 2018-04-17 08:43:39

    Ja się ubezpieczam dodatkowo jako rowerzysta, niestety to ubezpieczenie jest tylko w jednej firmie, ale i tak to robię bo moje dobro jest ważniejsze niż pieniądze. Kierowca samochodu w starciu ze mną nie będzie miał obrażeń, ja tak.