PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak Smerf wyparł Helmuta na torach

  • AW/wzp.pl    26 kwietnia 2012 - 12:37
Jak Smerf wyparł Helmuta na torach

Przez siedem lat służyły mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego. W tym czasie przemierzyły odległość równą 165-ciu okrążeniom wokół kuli ziemskiej. Mowa o starych pojazdach typu SA 110, czyli popularnych „Helmutach”, które województwo właśnie wycofało ze swoich tras kolejowych.
- Choć są jeszcze sprawne i nawet jedno z województw było zainteresowane ich eksploatacją na swoim terenie, to jednak uznaliśmy, że przyszedł czas na nowoczesność – powiedział wicemarszałek województwa, Wojciech Drożdż. – Stare pojazdy znajdą swoje miejsce w gryfickim muzeum na Stałej Wystawie Pomorskich Kolei Wąskotorowych.

"Helmuty" ustąpiły miejsca nowoczesnym „Smerfom” – 12 nowoczesnym pojazdom SA 136, które zostały zakupione przez województwo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

– Już teraz dysponujemy najnowocześniejszym taborem ze wszystkich województw – podkreślał Wojciech Drożdż. – Smerfy są szybkie, wygodne, bezpieczne, klimatyzowane i monitorowane, a wkrótce będą też wyposażone w dostęp do sieci Wi-Fi. Kończy się ponadto przetarg na dostawę dwóch nowych, dwuczłonowych pojazdów spalinowych, a przypomnę, że równolegle trwają prace Zachodniej Grupy Zakupowej, w ramach której nasze województwo pozyska siedem nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Na ukończeniu jest studium wykonalności tego projektu - dodawał wicemarszałek.

Województwo zachodniopomorskie (oceń działania marszałka) dba także o poprawę stanu infrastruktury kolejowej. Trwa modernizacja linii 402 na odcinku Kołobrzeg – Goleniów z budową dwóch łącznic do Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów, co ma ułatwić dojazd na lotnisko zarówno od strony Szczecina, jak i Kołobrzegu. Stan prac można było ocenić w czasie dzisiejszej podróży. Prowadzona jest także modernizacja linii 403 na odcinku Wałcz – Ulikowo, której efektem będzie przywrócenie po 12 latach przerwy bezpośredniego połączenia kolejowego Wałcza i Piły ze Szczecinem.

Władze województwa zabiegają także o przyspieszenie inwestycji o znaczeniu państwowym, w szczególności na linii CE 59 (Nadodrzanka) oraz E 59.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.