PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak upiększyć miasto? Gdańsk ma Referat Estetyzacji Miasta

  • PropertyDesign.pl    27 stycznia 2015 - 19:15
Jak upiększyć miasto? Gdańsk ma Referat Estetyzacji Miasta
Gdańsk, Fot. Fotolia

Już trzy lata ma Referat Estetyzacji Miasta w Gdańsku. To dobry czas na małe podsumowanie. O tym jak Referat dba o przestrzeń miejską rozmawiamy z Michałem Szymańskim, kierownikiem Referatu Estetyzacji Miasta w gdańskim magistracie.
Na początku 2012 roku Prezydent Miasta Gdańska wydał dwa zarządzenia (nr. 103/13 i 104/13 z dnia 28 stycznia 2013r.) w sprawie określenia zasad i procedur zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz w sprawie określenia zasad lokalizacji nośników reklamy oraz informacji wizualnej w przestrzeni miejskiej. Owe zarządzenia stały się w dużej mierze podstawą do działania powołanego rok wcześniej Referatu Estetyzacji Miasta w Wydziale Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

To właśnie umiejscowienie Referatu Estetyzacji Miasta w strukturach jednostki odpowiedzialnej za wydawanie decyzji administracyjnych, dotyczących wyglądu i zasad funkcjonowania przestrzeni miejskiej, odróżnia gdański referat od stanowisk plastyków miejskich, czy nawet odrębnych wydziałów ds. estetyzacji w Polsce. Poza standardowymi procedurami opiniowania i uzgadniania projektów, wydawane tu też są pozwolenia na budowę i przyjmowane zgłoszenia robót nie wymagających pozwolenia na budowę dla obiektów wpływających bezpośrednio na jakość przestrzeni publicznej.

- Dodatkowo Referat Estetyzacji Miasta prowadzi działania wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców. Opracowywane koncepcje koordynacji remontów elewacji, Gdański Przewodnik dobrych praktyk remontowych oraz np. tzw. Masterplan kolorystyczny dla Dolnego Wrzeszcza mają służyć jako wytyczne dla projektantów, wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości. Tego typu opracowania łączą się z otwartymi spotkaniami z mieszkańcami, wykładami, warsztatami i elementami zajęć edukacyjnych - mówi Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji Miasta w gdańskim magistracie.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów Referatu Estetyzacji Miasta jest projekt nadania dekoracji artystycznych fasadom kamienic na obszarze Głównego Miasta w Gdańsku, realizowany od 2013r. - W ramach projektów „Ogarna 2.0” i ”Nowa Szeroka” Miasto Gdańsk wspólnie z wyłonioną w konkursie dla organizacji pozarządowych Fundacją Urban Forms z Łodzi oraz ze wspólnotami mieszkaniowymi z kamienic biorących udział w projekcie, wyremontowało i nadało nowe detale artystyczne łącznie 35 kamienicom, a kolejna edycja projektu na rok 2015 jest w trakcie przygotowań - zaznacza Szymański.

W rozmowie z Propertydesign.pl., Szymański podkreśla, że podczas trzech lat istnienia Referatu Estetyzacji Miasta udało się zlikwidować kilkadziesiąt billboardów i tablic reklamowych z gruntów miejskich. -  Zostało również usuniętych ponad sto nielegalnie ustawionych przyczep reklamowych (tzw. mobile), a trudna do policzenia ilość inicjatyw, które wpłynęłyby negatywnie na przestrzeń publiczną nie zostało zrealizowanych - dodaje. Został przeprowadzony ogólnopolski konkurs na zestawy mebli miejskich dla Gdańska, z których jest już wyprodukowana część prototypów. Dbałość o przestrzeń publiczną realizowana jest przede wszystkim poprzez uzgodnienia wszystkich projektów miejskich i wprowadzanie do nich pożądanych rozwiązań. - Referat prowadzi również działalność doradczą, co ma swoje odzwierciedlenie w zakresie poprawy kolorystyki i kompozycji remontowanych elewacji - zauważa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.