PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak zrobić kokosy na śmieciach?

 • Polskie Radio (Dominik Olędzki)    18 marca 2014 - 15:06
Jak zrobić kokosy na śmieciach?

W Szwecji 99 proc. odpadów jest wykorzystywana w gospodarce, zaledwie 1 proc. trafia na wysypiska śmieci. W Polsce jest odwrotnie. Akademia Waste Management uczy przedsiębiorców jak zarabiać na śmieciach.
Zgodnie z danymi Eurostatu każdy Polak rocznie wytwarza 300 kg odpadów. W sumie w Polsce powstaje w tym czasie 12 mln ton śmieci.

Pieniądze leżą na śmietniku

W naszym kraju śmieci są niedoceniane. Dlatego powołana została do życia Akademia Waste Management.

Czytaj też:  Gminy nie będą musiały przeprowadzać przetargów na śmieci - ministerstwo szykuje zmiany

– Projekt będzie finansowany z ramach funduszu kapitał ludzki. Jest on częścią programu Zielone Światło – wyjaśnia Wojciech Szajnar, dyrektor Departamentu Wsparcia Projektów Szkoleniowych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zielone miejsca pracy

Akademia ma promować już istniejące, a także tworzyć nowe zielone miejsca pracy.

- W pierwszej kolejności ze szkoleń będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy już dziś aktywnie uczestniczą w kreowaniu gospodarki odpadami – wyjaśnia Piotr Stefaniak, prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości - W sumie przeszkolonych zostanie 600 pracowników z 375 przedsiębiorstw – dodaje.

Firmy nauczą się pozyskiwać fundusze

- Nasi trenerzy będę pokazywali jak zrobiono to w Szwecji. W czasie szkoleń zostaną zidentyfikowane zasoby i możliwości polskich przedsiębiorców. Chodzi o to, żeby w trakcie szkolenia powstawały konkretne projekty. Kolejny etap to indywidualne warsztaty, na których dopracowywany jest  biznesplan. Celem jest stworzenie projektu, który ma szansę na zdobycie dofinansowania – wyjaśnia Piotr Stefaniak.

Czytaj też:  Proekologiczne inwestycje pozwolą utworzyć ponad milion miejsc pracy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (7)

 • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2014-06-07 12:34:33

  Do Mira Trendowicz-Hanson: zgadzam się z panią. Po co spalać surowce jeżeli można je wykorzystać. Spalarnia to ostateczność. Ja staram się wdrozyc moja opatentowana innowacyjna technologię selekcji mieszanego strumienia odpadów bez konieczności składowania lecz problem istnieje w skostniałych stru...kturach urzędniczych. Proszę obejrzeć ma stronę z poważaniem Tadeusz Garlicki  rozwiń
 • mieszkaniec, 2014-03-29 18:31:11

  Do starszy absolwent: Oj kolego ciekawy jestem jak sobie zbilansowałeś i co bilansowałeś, piszesz bzdury bez pokrycia i nie znając faktów. Jest inaczej i wręcz diametralnie odwrotnie. Problem nie polega na zysku, tylko na pokryciu kosztów funkcjonowania systemu. Jak byś czytał ustawę to byś wiedział..., ale po co czytać, lepiej bzdury pisać.  rozwiń
 • Mira Trendowicz-Hanson, 2014-03-27 15:14:38

  Do Potęga do potęgi: Mieszkam w Szwecji i nigdy nie slyszalam zeby panstwo placilo obywatelom za smieci. Sama tez place za wywoz smieci. Mieszkam w miescie ktore niestety mocno postawilo na spalarnie smieci i jest to prawda, ze niektorzy producenci smieci placa za smieci dostarczane do spalarni, np.... smieci z Anglii, Norwegii. Niestety produkty spalania smieci pozostaja w gminie. Najwieksze jezioro Szwecji Vänern ma ryby tak mocno wzbogacone rtecia, dioxinami i innymi truciznami, ze ni spelniaja one norm Unii Europejskiej odnosnie zywnosci. Praktycznie nie prowadzi sie badan jak spalanie smieci wplywa na srodowisko. Ekonomicznie na krotka mete gmina zyskuje bo wykorzystuje cieplo ktore pochodzi ze spalania. Selektywne spalanie smieci musi istniec, ale problem polega na tym, ze spalanie jest tak wygodne, ze pali sie wszystko. Odzyskuje sie energie zamiast odzyskiwac material, do ktorego wyprodukowania zuzyto wielokrotnie wiecej energi.  rozwiń