Jaki plan na mieszkaniówkę?

  • www.esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)
  • 18-10-2012
  • drukuj
Liberalnie czy bardziej restrykcyjnie w kwestii wykupu mieszkań komunalnych? Sosnowieccy samorządowcy w ciągu miesiąca mają opracować wieloletni plan gospodarowania zasobem lokalowym gminy.
Jaki plan na mieszkaniówkę?

Idzie nie tylko o sam wykup lokali, ale również o sposoby naliczania czynszów i prowadzenie remontów.

Sosnowieccy radni wielokrotnie podkreślali, że polityka gospodarowania mieszkaniowym zasobem Sosnowca, to bardzo złożone zagadnienie. Z jednej strony gmina w myśl ustawy ma obowiązek zapewnić warunki do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, czyli na zasadach i w wypadkach przewidzianych w ustawie zapewnia lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Część z rajców uważa, że gdyby nie te obowiązki, z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej logicznym wyjściem byłoby docelowe pełne uwłaszczenie obecnych najemców lokali komunalnych. W praktyce jednak jest to niemożliwe i w ostatecznym rozrachunku byłoby dalece szkodliwe dla gminy.

Na przestrzeni ostatnich lat sosnowiecka Rada Miejska podejmowała szereg uchwał regulujących kwestię wykupu mieszkań. Obecnie, po zeszłorocznej decyzji, funkcjonują bardzo atrakcyjne warunki wykupu mieszkań komunalnych.

Osoba ubiegająca się o wykup lokalu może nabyć go nawet z 80-procentową bonifikatą, a w przypadku gdy wykup mieszkań zadeklaruje ogół zamieszkujących daną nieruchomość, bonifikata ta wzrasta o kolejne 5 proc. Co warte podkreślenia, tzw. startowa bonifikata wynosi 40 proc.

Wkrótce jednak, bo z końcem bieżącego roku, regulacje te przestaną obowiązywać. Wśród sosnowieckich radnych rozgorzała dyskusja na temat przyszłych uregulowań. Niedawno przegłosowano nawet doraźny program, który jest praktycznie kopią starego. Taki był jednak wymóg nadzoru wojewody i władze miasta nie ukrywały, że zostanie on zmieniony.

Jakie są zatem pomysły? Władze miasta są póki co ostrożne w dzieleniu się szczegółami.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

sosnowieccy radni odkrywają amerykę, co więcej wprowadzają przepis, od którego już sie odchodzi, ponieważ gminy nie powinny wyzbywać się komunalnego zasobu mieszkaniowego, nie powinny pozbawiać się mająku. Wreszcie, gminy nie powinny robic prezentów w postaci mieszkań za 10-20% ich warości. Bo niby ...w imię czego??!! rozwiń

urzednik, 2012-10-24 08:24:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE