PARTNER PORTALU
  • BGK

Jan Heweliusz na szynach

  • gdansk.pl    19 lutego 2011 - 12:24
Jan Heweliusz na szynach

Kolejny z gdańskich tramwajów PESA SWING 120 NaG zyskał swojego patrona. Pojazd o numerze bocznym 1013 nosi imię Jana Heweliusza.
O wyborze właśnie tego patrona zadecydowali sami gdańszczanie, którzy brali udział w internetowym głosowaniu. Na kolejnych miejscach w plebiscycie uplasowali się m.in. Jan Uphagen, Daniel Gabriel Farenheit, Arthur Schopenhauer i Sat- Okh – Długie Pióro. Listę wybitnych gdańszczan i osób z Gdańskiem związanych na przestrzeni dziejów pomogli opracować wybitni znawcy dziejów naszego miasta – prof. Edmund Kizik i Andrzej Januszajtis.

Sprawdź notowania prezydenta Gdańska

W sumie w głosowaniu wzięło udział 2150 osób, które przy okazji miały okazję zapoznać się z biogramami 25 wytypowanych postaci.

- Nowoczesne tramwaje to teraźniejszość i przyszłość Gdańska. Mają charakter typowo użytkowy. Ale zależało nam też na tym, żeby z ich pomocą nawiązywać w jakiś sposób do chlubnej historii naszego miasta – mówił podczas uroczystości nadania imienia prezydent Paweł Adamowicz.

PESA o numerze 1013 przyjechała z fabryki w Bydgoszczy w listopadzie 2010 roku. Od tego czasu jeżdżąc po gdańskich torach pokonała już 20 tys. kilometrów. Czyli długość równą połowie ziemskiego równika! Jest jednym z 35 tramwajów zakupionych przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, które do końca 2011 roku pojawią się w naszym mieście. Koszt zakupu wszystkich tramwajów PESA to 305 mln 500 tys. zł brutto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-02-21 19:05:40

    Tramwaje to juz przezytek w porownaniu z eektrycznymi autobusami, ktore sa tansze, cichsze, nie wymagaja drogiego torowiska ani sieci napowietrznej. Podobno mamy XXI wiek, zlosliwi mowia, ze u nas jeszcze nie.