PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarosław Sachajko: niech NIK skontroluje schroniska dla zwierząt

  • PAP/JS    23 marca 2018 - 19:32
Jarosław Sachajko: niech NIK skontroluje schroniska dla zwierząt
Oba projekty, oprócz zakazu hodowli zwierząt na futra, przewidują wiele zmian zwiększających prawną ochronę zwierząt, m.in. obowiązek oznaczania zwierząt, zakazu trzymania psów na uwięzi (fot. pixabay.com)

Wniosek o skontrolowanie przez Najwyższą Izbę Kontroli schronisk dla zwierząt złożył szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15). Zaapelował też o wstrzymanie prac nad projektami zmian w ustawie o ochronie zwierząt do czasu przedstawienia raportu NIK.
W środę sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała dwa projekty noweli o ochronie praw zwierząt. Jeden autorstwa PiS, drugi - PO i Nowoczesnej. Oba projekty zakładają m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra. Przewidują również wzmocnienie uprawnień organizacji społecznych w inicjowaniu i przystępowaniu do postępowań sądowych w sprawach, w których zachodzi potrzeba ochrony zwierząt.

W projektach proponuje się też m.in. by organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, mogły zapewniać bezdomnym zwierzętom opiekę lub prowadzić schroniska dla zwierząt, w porozumieniu z właściwymi organami samorządu terytorialnego.

"Bardzo emocjonalnie podchodzimy do tej ustawy, a tak naprawdę nikt nie mówi o meritum. Poza próbą zniszczenia branży futerkowej, równolegle próbuje się po cichu przepchnąć ogromne uprawnienia dla społecznych organizacji, tzw. ekologicznych, które będą mogły zajmować się zwierzętami w schroniskach" - mówił Sachajko na konferencji prasowej w Sejmie.

"Nie ma zgody na to, żebyśmy oddawali zwierzęta w niepewne ręce i niepewne warunki" - dodał.

Poinformował, że złożył wniosek do NIK o skontrolowanie schronisk, tak by można było zobaczyć, jak one obecnie działają. Zaapelował o wstrzymanie prac nad projektami do czasu przedstawienia raportu z takiej kontroli.

Szef sejmowej komisji rolnictwa oświadczył również, że uważa projekty za "niszczenie polskiej gospodarki, bo tam jest również próba zniszczenia całej hodowli zwierząt futerkowych". "Niedopuszczalne jest, aby w polskim parlamencie obecnie procedować ustawy, które działają na szkodę Polski, Polaków i polskiego rolnictwa" - dodał Sachajko.

Oba projekty, oprócz zakazu hodowli zwierząt na futra, przewidują wiele zmian zwiększających prawną ochronę zwierząt, m.in. obowiązek oznaczania zwierząt, zakazu trzymania psów na uwięzi, kar za znęcanie się nad zwierzętami, zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • krissiak, 2018-04-04 20:24:30

    Ale on się kompromituje ten poseł nadskakując futrzrzom i broniąć ich interesow. Już nie wie czego się chwytać. Zero kompletne w moich oczach.
  • Borek, 2018-03-24 11:20:54

    Jarosław Sachajko myśli pewnie, że jako poseł może kierować NIK i ABW ze względu na swoje koneksje z hodowcami norek. Szkoda, że nie potrafi pomóc prawdziwym rolnikom w walce z ASF.