PARTNER PORTALU
 • BGK

Jasło będzie płaciło mniejsze rachunki za prąd

 • pap/pt    7 września 2015 - 18:01

Samorząd Jasła zaoszczędzi 300 tys. zł dzięki wymianie oświetlenia ulicznego. To nie jedyne działania władz miasta, które pozwolą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.
Ponad 300 tys. zł rocznie zaoszczędzi samorząd Jasła (Podkarpackie) w 2016 r. i 2017 r. dzięki grupowemu zakupowi energii elektrycznej. Mniejsze rachunki za prąd zapłaci miasto także m.in. dzięki wymianie oświetlenie ulicznego.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa jasielskiego magistratu Agata Koba, samorząd już w ubiegłym roku wraz z podległymi mu jednostkami i spółkami miejskimi zorganizował grupowy przetarg publiczny na dostawę energii elektrycznej.

Wspólne zakupy energii

"Ponieważ takie rozwiązanie okazało się bardzo dobre, w bieżącym roku zaproponowaliśmy współpracę kolejnym znaczącym odbiorcom energii elektrycznej. Przekonaliśmy do wspólnego zakupu energii sąsiadujące gminy Kołaczyce i Tarnowiec oraz miejscowe przedsiębiorstwa produkcyjne" - dodała.

Koba zaznaczyła, że dzięki nowym podmiotom zamówiony wolumen energii wzrósł prawie 10-krotnie w stosunku do poprzedniego przetargu. "W rozstrzygniętym już przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PGE Obrót. Cała grupa zaoszczędzi w ciągu dwóch najbliższych lat 800 tys. zł w opłatach za energię " - podkreśliła rzecznika.

Samorząd Jasła w wyniku przetargu zaoszczędzi 300 tys. zł. To nie jedyne działania władz miasta, które pozwolą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.

Oszczędności dzięki modernizacji

W tym roku samorząd zaoszczędził już ok. 300 tys. zł dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego. Energooszczędne oświetlenie zostało zamontowane w Jaśle w ubiegłym roku w ramach projektu, który został dofinansowany m.in. z programu System Zielonych Inwestycji SOWA. Koszt całej inwestycji wyniósł 2,8 mln zł.

W sumie na terenie miasta wymieniono prawie 1,5 tys. opraw oświetleniowych, zamontowano również żarówki energooszczędne. Zainstalowano także inteligentny system sterowania oświetleniem.

Kolejne oszczędności samorządowi Jasła przyniosą kolektory słoneczne, które zostały zamontowane na kilku obiektach miejskich. Według szacunków dzięki instalacjom samorząd zaoszczędzi rocznie na opłatach za prąd i ogrzewanie ponad 140 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Gintar, 2016-10-23 21:21:41

  No nieźle :) Teraz proponuje zmienić im jeszcze dostawcę energii elektrycznej na (moim zdaniem) najkorzystniejszego - czyli firmę Axpo - i w ogóle czekają ich spore oszczędności. Poza Jasłem, taka zmiana dostawcy pozwoliła mi na duże obniżenie kosztów rachunków za prąd.
 • gość , 2015-09-08 01:05:19

  Podejrzewam że moc elektrowni mogła by wynosić ok 200 kW, więc prąd wyprodukowany z takiej elektrowni to ok 1300 MWh, miasto wie dokładnie ile płaci za 1 MWh i ile zużywa, więc łatwo może policzyć, inwestycje na istniejących piętrzeniach w dobrym stanie, zwracają się po ok 7-10 lat, także do dzieła...:)  rozwiń
 • ciekawy , 2015-09-08 00:08:56

  Jasło mogło by zainwestować w mała elektrownie na Wisłoce, jaz jest wybudowany, a to najdroższa cześć inwestycji, produkcja z tej zapory przy moście kolejowym mogła by w znacznym stopniu zaspokoić potrzeby energetyczne miasta. Taka elektrownia mogła by służyć 3-4 pokoleniom bez większych remontów, n...ie rozumiem dlaczego ten potencjał nie jest wykorzystywany?  rozwiń