PARTNER PORTALU
  • BGK

Jasło nie odda śmieci do Krosna

  • pt    17 lutego 2017 - 09:59
Jasło nie odda śmieci do Krosna
Samorząd Krosna zaproponował, że przejmie odpady niesegregowane i zielone z terenu miasta Jasła. Chciał zawrzeć umowę międzygminną na 10 lat. (fot.pixabay)

• Krosno chciało przejąć gospodarkę odpadami na terenie Jasła na okres 10 lat.
• Rada Miejska Jasła jednogłośnie odrzuciła jednak propozycję sąsiedniego samorządu.
Samorząd Krosna zaproponował, że przejmie odpady niesegregowane i zielone z terenu miasta Jasła. Chciał zawrzeć umowę międzygminną na 10 lat.

Władzom Krosna zależało, aby odpady niesegregowane i zielone trafiały do mieszczącej się w tym mieście Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Takie rozwiązanie otwierałoby dla krośnieńskiej instalacji możliwość skorzystania z funduszy unijnych na rozbudowę lub modernizację.

- Burmistrz Jasła nie otrzymał jednak żadnej deklaracji, że ceny za przetwarzanie odpadów nie będą wzrastać, nie było także zapewnień, że Jasło nie poniesie kar w przypadku nie osiągnięcia określonego poziomu odzysku i recyklingu – informuje portal jaslo4you.pl.

Co więcej, strona krośnieńska zażądała deklaracji ze strony władz Jasła, że nie będą podejmować żadnych działań w kwestii tworzenia nowej instalacji na terenie powiatu jasielskiego.

Podczas sesji radni Jasła byli przeciwni przyjęciu propozycji. Argumentowali, że propozycja jest zbyt droga - Krosno ma najdroższą instalację w województwie podkarpackim.

- W tej sytuacji musimy podjąć inne działania. W powiecie jasielskim może powstać trzecia instalacja regionalna. Po opinii prawników i po spełnieniu pewnych wymogów może to być również zakład w Wolicy. Ogłoszenie przetargu jest kwestią kilku najbliższych miesięcy – powiedział burmistrz Ryszard Pabian portalowi jaslo4you.pl.

Samorządy z powiatu jasielskiego w trakcie prac nad aktualizacją Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022 zabiegały o utworzenie jednego regionu dla całego Podkarpacia, co pozwoliłoby na wybór odbiorców odpadów.

Urząd Marszałkowski pomysł odrzucił uznając, że nie aktualizowałoby to istniejącego planu gospodarki odpadami, ale tworzyło nowy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.